Disanje je proces koji koriste svi oblici života za pretvaranje organske materije iz hrane u energiju, koju ćelije koriste za život i rast. Završna faza ovog procesa se oslanja na zamršeni lanac proteinskih kompleksa, koji proizvode molekul koji ćelije koriste za energiju.
Kompleksi u lancu se sastoje od posebnih, pažljivo sastavljenih, proteina, često od diskretnih modula ili srednjih kompleksa, prije nego što spajanjem sačine kompleks čitavog proteina.
Istraživanje sa Univerziteta Dejvis u Kaliforniji je došlo do prve do sada, 3D strukture na atomskom nivou, najbogatijeg proteinskog kompleksa (kompleks I), koji je uključen u mitohondrijski lanac prenosa elektrona. Naučnici sada imaju strukture bolje rezolucije čitavog lanca za prenos elektrona, pa čak i superkompleksa za biljke.
Ovako detaljni podaci o građi i funkcionalnosti kompleksa biljnih proteina, mogu da olakšaju naučnicima unapređivanje poljoprivrede, i čak pravljenje boljih pesticida.
Džejms Lets, profesor saradnik na odsjeku za molekularnu i ćelijsku biologiju sa Fakulteta za biologiju, navodi: “Možemo da osmislimo bolje ciljane pesticide ili fungicide, koji bi uništili gljivice, ali ne bi naškodili biljkama i ljudima koji ih jedu”.
Razdvajanjem mitohondrije od hloroplasta, istraživači su dobili jasniju strukturnu sliku kompleksa I i njegovih podkompleksa.
To je postignuto korišćenjem krioelektronske mikroskopije sa jednom česticom, koja pokazuje strukturu kompleksa. Pomoću ovih struktura, naučnici mogu na atomskom nivou da vide kako su sačinjeni proteini, kao gradivne cjeline kompleksa I, i kako se te strukture i njihova građa razlikuju od onih koje se nalaze u ćelijama: sisara, kvasca i bakterija.
Sa strukturom kompleksa I pri ruci, naučnici namjeravaju da izvrše funkcionalne eksperimente. Dalje razumijevanje funkcionalnosti kompleksa I bi moglo da dovede do energetski efikasnijih usjeva.
Rad je objavljen u časopisu eLife, više možete saznati ovdje.
Izvor: techexplorist.com
Leave a Reply