Istraživači sa Medicinskog fakulteta Univetziteta u Pitsburgu, prijavili su prvo uspješno testiranje na životinjama vakcine koja neutrališe virus koji izaziva Covid-19.
Donald M. Jeli, šef Odjeljena za urgentnu medicinu na UPMC-u i Univerzitetu Pitsburga, obraća se na konferenciji za štampu.
Tokom ispitivanja na miševima, pokazalo se da vakcina proizvodi antitijela karakteristična za SARS-CoV-2, poznat kao novi koronavirus. Istraživači sa univerziteta su istakli da su miševi reagovali na antitijela dovoljno da se neutrališe virus.
Istraživači su objavili svoje rezultate u EBioMedicine-u, koji objavljuje The Lancet, vodeći britanski medicinski časopis.
Autori kažu da trenutno traže odobrenje za ispitivanja novog lijeka, od Američke uprave za hranu i ljekove, uz očekivanje da će započeti klinička ispitivanja na ljudima, u narednih par mjeseci.
Dr. Andrea Gamboto, viši koautor ovog rada, rekao je da su univerzitetski istraživači mogli da djelaju ovako brzo, zato što su već radili na vakcinama za slične viruse.
“Ranije smo imali iskustva sa SARS-CoV 2003. i MERS-CoV 2014. godine”, ističe Gamboto. “Ova dva virusa, koja su vrlo srodna virusu SARS-CoV-2, naučila su nas da je određeni protein, zvani protein šiljka, bitan za sticanje imuniteta na virus. Tačno smo znali gdje da napadnemo ovaj virus.”
Istraživači su nazvali vakcinu “PittCoVacc”, skraćeno od: Pittsburgh Coronavirus Vaccine. Za ovaj postupak se koriste djelovi proteina virusa, proizvedeni u laboratoriji, za izgradnju imuniteta, slično postupku sezonskih vakcina za gripu.
Ovo se razlikuje od probnih vakcina, koje su usmjerene na razvoj RNK, i koje su nedavno počele da se koriste u kliničkim ispitivanjima.
Za ubrizgavanje vakcine je potreban niz mikro-igala, parče od 400 malih igala, veličine vrha prsta, koje unose protein šiljka u kožu. Ovo parče, slično prijanjajućem zavoju, pričvrsti se za pacijenta, i igle, napravljene od šećera, otapaju se u kožu.
“Mogućnost da brzo napravimo ovu vakcinu, plod je zajedničkog rada naučnika sa iskustvom u raznim poljima istraživanja, na istom cilju”, rekao je viši koautor Dr. Luis Falou, profesor i šef dermatologije Medicinskog fakulteta Univerziteta u Pitsburgu, i Pitsburškog medicinskog centra.
Autori su još i: Oin Kim, Gejza Erdos, Šohua Huang, Tomas Keniston, Stefan Balmert, Kera Donahju Keri, Mihael Eperli, Vilijam Klimstra i Emrula Korkmaz sa Pitsburškog, i Bart Hejgmens sa Erasmus medicinskog centra.
Istraživanja je finansirao Nacionalni zavod za alergije i zarazne bolesti, Nacionalni zavod za artritis i mišićno-koštana i kožna oboljenja, i Nacionalni zavod za rak.
Izvor: meadvilletribune.com
Leave a Reply