Novi test je puno brži, i ne zahtijeva komplikovane instrumente.
Test otkriva prisustvo virusa jednostavnim mijenjanjem boje. Boja pozitivnog uzorka se mijenja iz roze u žutu. Za svaki test se koriste po tri bočice, od kojih svaka ima različite prajmere. Pozitivan test oboji dvije bočice u žutu, dok jedna ostaje roze boje. To se radi zbog negativne kontrole, kako bi se potvrdilo da test funkcioniše.
Tehnologija brzog testiranja je razvijena za novi koronavirus SARS-CoV-2 (COVID-19), od strane naučnika sa Odsjeka inžinjerskih nauka na univerzitetu Oksford, i sa Oksfordskog Sužou centra za napredna istraživanja (OSCAR). Kao što je i rečeno, test je znatno brži, i nijesu mu potrebni komplikovani instrumenti.
Za razliku od prethodnih RNA testova, ovaj novi test je zasnovan na tehnici koja može da pruži rezultate za samo pola sata.
Uz to, još je osjetljiviji, i može da otkrije oboljele u ranim fazama zaraze. Zbog toga, mogao bi da uspori širenje koronavirusa SARS-CoV-2 (COVID-19).
Za novi test je potreban običan toplotni blok, koji održava konstantnu temperaturu za obrnutu transkripciju RNK i pojačavanje DNK, i rezultati su vidljivi golim okom. Zbog toga može biti od koristi u ruralnim područjima, ili domovima zdravlja.
Profesor Žanfeng Kui, direktor OSCAR-a, kaže: “Ponosim se našim timom koji je razvio ovu korisnu tehnologiju, koja može dati doprinos u borbi sa CoV-19, i veoma smo zahvalni bolničkom ljekarskom timu, koji predvode: Dr Ksižou San, Dr Ksijuming Žang i Dr Dan Ksiong, za svoj doprinos testiranju ove nove tehnologije”.
Naučnici su uspješno provjerili način testiranja na pravim kliničkim uzorcima, u Narodnoj bolnici Šenžen Luhou u Kini. U njoj su isprobani brzi testovi na šesnaest kliničkih uzoraka, uključujući po osam pozitivnih i negativnih, što je potvrđeno konvencionalnim RT-PCR metodama, kao i drugim kliničkim dokazima. Rezultati testova sa brzim otkrivanjem su svi bili uspješni.
Naučnici sada rade na razvoju integrisanog uređaja, kako bi test mogao da se koristi na klinikama, aerodromima, pa čak i u kućnoj upotrebi.
Oksfordski Sužou centar je pokrenuo projekat za napredna istraživanja (OSCAR), na centru Univerziteta Oksforda, u industrijskom parku Sužou. Eksperimenti za razvoj tehnologije su vršeni na Odjeljenju inžinjerskih nauka univerziteta Oksford.
Izvor: techexplorist.com
Leave a Reply