Inženjeri sa Univerziteta Kembridž su, kao dio istraživačke saradnje sa Jaguar Lend Roverom, osmislili tehnologiju zvanu prediktivni dodir, ekrane bez dodirivanja za upotrebu u automobilima. Tehnologija kombinuje vještačku inteligenciju i senzore da predvidi šta je korisnik namjeravao da pritisne na ekranu osjetljivom na dodir i drugim interaktivnim displejima i kontrolnima tablama, odabirajući željenu stavku prije nego što ruka korisnika dodirne ekran.
U laboratorijskim testovima, simulatorima vožnje i ispitivanjima na putevima, tehnologija koja predviđa mjesto dodira je uspješno smanjila interaktivne napore i vrijeme za polovinu, zbog svoje sposobnosti da preduhitri korisnički cilj sa velikom tačnošću, u ranoj fazi pokazivanja.
Pomoću “mašinskog znanja”, ova tehnologija odlučuje o stavci koju bi korisnik izabrao na ekranu, u ranoj fazi pokazivanja, skraćujući vrijeme interakcije. Koristi se praćenje pokreta, uključujući senzore bazirane na viziji ili radio-frekvencijskim (RF) senzorima, koji su sve zastupljeniji u korisničkoj elektronici; kontekstualne podatke, kao na primjer, korisnički profil, dizajn interfejsa, uslove životne sredine, i podatke dobijene od različitih senzora, poput senzora za praćenje pogleda, da otkrije namjeru korisnika u stvarnom vremenu.
Kako mjere zatvaranja širom svijeta popuštaju, naučnici tvrde da bi ova tehnologija, takođe, mogla biti korisna i nakon pandemije COVID-19. Uklanjanje potrebe za dodirivanjem ekrana, ili drugih interaktivnih displeja, umanjilo bi opasnost od širenja patogena, poput: gripa, influence, ili čak koronavirusa, sa površina.
Li Skripčak, tehnički specijalista za interfejse iz Jaguar Lend Rovera, rekao je: “Ova tehnologija nam nudi i mogućnost da povećamo bezbjednost vozila tako što ćemo umanjiti umne napore vozača i povećati vrijeme koje mogu da provedu skoncentrisani na put ispred njih. Može se, takođe, koristiti i za displeje koji nemaju fizički interfejs, kao što su 2D ili 3D projekcije ili hologrami. Pored toga, podstiče inkluzivna dizajnerska rješenja i nudi dodatnu fleksibilnost kod dizajna, jer se funkcionalnost interfejsa može lako prilagoditi svakom korisniku, i mogućnosti korisnika više ne uslovljavaju veličinu ekrana ili domet za dosizanje ekrana”.
Izvor: techexplorist.com
Leave a Reply