Alphabet-ov X lab, nekadašnje Google-ovo odjeljenje koje je proizvelo autonomni automobil Waymo i druge ambiciozne projekte, otkrilo je svoj novi poduhvat: računarski poljoprivredni projekat Mineral.
Projekat je usmjeren na održivu proizvodnju hrane i uzgoj u velikom obimu, sa naglaskom na razvoj i testiranje softverskih i hardverskih prototipa koji su zasnovani na najnovijim otkrićim iz: vještačke inteligencije, simulacije, senzora, robotike i drugog, kako navodi vođa projekta Eliot Grant.
“Da bi se prehranilo rastuće stanovništvo planete, svjetska poljoprivreda će morati da proizvede više hrane u narednih 50 godina nego u prethodnih 10.000 – u doba kada su zbog klimatskih promjena naši usjevi neplodniji”, piše na novom sajtu Minerala.
“Baš kao što je mikroskop doveo do promjene načina na koji se bolesti otkrivaju i tretiraju, nadamo se da će bolji alati omogućiti poljoprivrednoj industriji da izmijeni način na koji se hrana uzgaja”, navodi Grant.
Jedan od prvih takvih alata je novi prototip četvorotočkaš nalik na rovera, koji ispituje usjeve, zemljište i druge faktore sredine pomoću seta kamera, senzora i druge opreme. Tim zatim koristi prikupljene podatke zajedno sa satelitskim snimcima i podacima o vremenu, kako bi kreirali prediktivne modele rasta biljaka upotrebom mašinskog učenja i drugih tehnika treniranja vještačke inteligencije. Tim Mineral navodi da već koriste prototipove za ispitivanje soje u Ilinoisu i jagode u Kaliforniji.
“U posljednjih par godina, naše vozilo je prošlo kroz polja jagoda u Kaliforniji i soje u Ilinoisu, prikupljajući kvalitetne slike svake biljke, prebrojavajući i klasifikujući svaku bobicu i svako zrno. Do sada je naš tim analizirao razne usjeve, poput: dinja, bobičastog voća, salate, uljarica, zobi i ječma – od sjetve do žetve.”
“Šta kada bi svaka biljka mogla da se nadgleda i da dobije tačnu količinu hranjivosti koja joj je potrebna? Šta ako bismo mogli razmrsiti genetske i ekološke uticaje na prinos usjeva? Šta ako bi mogli da izmjerimo fine načine na koje biljka odgovara na okolinu? Šta kada bismo mogli da uparimo vrstu usjeva sa parcelom zemlje za optimalnu održivost? Uzgajivači širom svijeta su sarađivali sa nama u eksperimentima za otkrivanje novih načina za razumijevanje svijeta biljaka.”
Izvor: theverge.com
Leave a Reply