Skalabilnost sistema se traži na različitim hardverskim platformama i neophodna je za velike kvantne računare (QCs). Arhitekture zasnovane na zarobljenim jonima, kao što je uređaj sa kvantnim naelekrisanjem (QCCD), se koriste za povećanje broja kubita na jednom uređaju. Međutim, veličina čipa koji se koristi ograničava broj jona koji mogu biti smješteni na jednom kvantnom računarskom modulu. Kao rezultat toga, modularni pristup je od ključnog značaja i zahtjeva kvantne veze između različitih komponenti.
Po prvi put, istraživači sa Univerziteta u Saseksu i Universal Kvantum-a su uspješno i brzo pokazali da se kvantni bitovi (kubiti) mogu direktno prenijeti preko mikročipova kvantnog računara. Ova inovacija predstavlja ogromni pomak u izgradnji kvantnih računara, koji su dovoljno veliki i moćni da se nose sa izazovnim pitanjima velikim za značaj društva.
U ovom istraživanju, koristili su novu i moćnu tehniku pod nazivom UQ Connect da bi koristili veze električnog polja i tako omogućili kubitima da se kreću od jednog kvantnog računarskog modula mikročipa do drugog sa neviđenom brzinom i preciznošću.
Istraživači su prenijeli kubite sa stopom uspijeha od 99,999993% i stopom veze od 2424/s. Oba ova broja su svijetski rekordi.
Profesor kvantnih tehnologija na Univerzitetu u Saseksu, Vinfrid Hensinger i glavni naučnik i saosnivač na Universal Kvantum-u objašnjavaju: “Dok smo povezivali module rekordnom brzinom, takođe smo potvrdili da je “čudna” kvantna priroda kubita ostala netaknuta tokom transporta, na primjer, da kubit može biti 0 i 1 u isto vrijeme”.
Izvor: Tech Explorist
Članak objavljen u okviru aktivnosti projekta “Od ideje do proizvoda”, koji je podržalo Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja Crne Gore. V