Glasovne komande i kontrole na dodir ometaju vozača dok vozi.
Sve do sada, alkohol i mnoga druga opojna sredstva, smatrani su za jednog od glavnih uzročnika nesreća. Međutim, novo istraživanje pokazuje da tehnologija u automobilima, kao što su sistemi infozabave osmišljeni da vožnju učine bezbjednijom, može biti eksponencijalno opasnija.
Ovo zanimljivo istraživanje je sprovedeno od strane IAM RoadSmart-a, najveće britanske dobrotvorne organizacije, koja se bavi bezbjednošću na putevima. Otkriveno je da ometanja, koja su izazvana sistemima infozabave unutar vozila, kao na primjer: Android Auto ili Apple CarPlay, ugrožavaju vrijeme odziva vozača više nego alkohol, kanabis i upotreba mobilnog uređaja u toku vožnje.
U ispitivanju, tim je testirao vrijeme reakcije motorista prema preduzetim radnjama u toku vožnje. I, šokantni rezultati su pokazali da je sporije vrijeme reakcije, kod vozača koji su koristili sisteme infozabave pri magistralnim brzinama, povećalo prosječnu dužinu zaustavljanja između četiri i pet dužina automobila. Takođe se ispostavilo da su vozači skretali pogled sa puta čak šesnaest sekundi dok su vozili, a korišćenje dodirnih komandi je rezultiralo još gorim vremenom odziva nego u slučaju kucanja poruka u toku vožnje.
U toku istraživanja, od vozača je zatraženo da obave tri vožnje na istom putu za testiranje, kako bi procijenili značaj uticaja Android Auto i Apple CarPlay-a. Pri prvom krugu, vozači nijesu komunicirali sa sistemom. Zatim, u sljedećim krugovima, komunicirali su sa sistemima koristeći samo glasovne komande, i potom koristeći samo dodirne komande. Za oba načina zadavanja komandi je utvrđeno da umnogome ometaju vozače. Ipak, od tog dvog, dodirne komande ometaju više.
Mnogi vozači su uvidjeli da je bilo nemoguće održavati jednaku razdaljinu od vozila koje im je prethodilo, kao i da je bilo vjerovatnije da bi mogli izaći iz svoje trake.
Gornji grafik pokazuje kako je stalno korišćenje sistema infozabave opasnije od vožnje pod uticajem kanabisa ili alkohola. Prema podacima, dobijenim od strane IAM RoadSmart-a, vrijeme odziva je bilo uvećano za oko 53-57%, kada su korišćeni ekrani infozabave, što je gore od uticaja alkhola.
“Sada pozivamo industriju i vladu da otvoreno testiraju i odobre takve sisteme, i razviju postojane standarde koji istinski pomažu smanjenju ometanja vozača na najmanju moguću mjeru”, kazala je Nil Greg, direktor politike i istraživanja, IAM RoadSmart. “Dok bismo željeli da vidimo pregled ovih sistema u budućnosti, ohrabrili bismo vlasnike vozila, opremljenih ovim sistemima, da ih koriste na najbezbjedniji mogući način, uključujući i podešavanje svega prije kretanja na put”.
Izvor: techexplorist.com
Leave a Reply