Istraživački tim, koji vode profesori Hjun-Kon Song i Tae-Hjuk Kvon, predstavio je foto-punjivu bateriju, osjetljivu na boju, koja prikuplja energiju iz svjetlosnih izvora u zatvorenom. Baterija nudi izvanrednu energetsku efikasnost pretvaranja svjetlosti, u prosjeku od 11,5%, pri uslovima prigušenog osvjetljenja.
Naučnici su pokazali sposobnost baterije da napaja IoT uređaj koji prikuplja podatke o temperaturi, samo posredstvom osvjetljenja u prostoriji.
Prema njihovim riječima, ova nova tehnologija za baterije će omogućiti takozvano recikliranje energije, što se odnosi na postupak povrata energije, iskorišćavajući sobno osvjetljenje koje bi u drugom slučaju bilo izgubljeno, pretvarajući ga u električnu energiju.
Profesor Hjun-Kon Song je rekao: “Naše ispitivanje upućuje ka novim istraživačkim pravcima za fotonaponske ćelije, uz mogućnost korišćenja sunčeve svjetlosti ili nekog drugog izvora svjetlosti. Foto-punjive baterije mogu da prikupe električnu energiju iz osvjetljenja u zatvorenom, pri vrlo malim jačinama svjetlosti. Međutim, ove baterije reaguju osjetljivo na nagle promjene jačine svjetlosti, i to otežava da se obezbijedi stabilno napajanje, kao i održavanje njegove pouzdanosti”.
Sve do sada, baterije su većinom radile na principu kapacitivnog skladištenja, a ne baterijskog tipa. Ali, primjene za ovakve kondenzatore su ograničene njihovim malim kapacitetom skladištene energije, što predstavlja glavni izazov koji ometa njihovu široku upotrebu.
U ovom istraživanju, naučnici su pokazali kako da se skladišti više električne energije upotrebom punjivih baterija umjesto kondenzatora. Na taj način su riješili pitanje koje se tiče neslaganja energetskih nivoa između foto-elektrode i katode postojećih punjivih baterija.
Kod solarnih ćelija, osjetljivih na boju, boja prima sunčevu svjetlost poput biljnog hlorofila, da bi proizvela energiju. Kada svjetlost stigne do boje, dolazi do oksidacione reakcije, u kojoj se gube elektroni i električna energija se generiše dok se oni kreću.
Izvor: techexplorist.com
Leave a Reply