Trenutno se na stotine raznih istraživanja vrši na novim generacijama robota i automacionim tehnologijama, u mnogim zemljama širom svijeta. Robotske ruke su još jedna tema na kojoj veliki univerziteti i istraživači rade godinama. One sada mogu uspješno da obavljaju puno osjetljivih zadataka, uključujući operacije, i čak su sposobni za samostalno izvođenje naučnih eksperimenata.
Nedavno je grupa istraživača iz laboratorije za računarske nauke i vještačku inteligenciju MIT-a razvila novi sistem, koji koristi par mekih robotskih hvataljki sa senzorima dodira visoke rezolucije, kako bi uspješno rukovali mekim, savitljivim predmetima, poput: kanapa, žica ili kablova. Ovu tehnologiju bi jednog dana mogli koristiti roboti, za pomaganje u poslovima u industriji i u domaćinstvu, kao što su: vezanje čvorova, oblikovanje žice ili, čak, hirurško šivenje.
Istraživači navode da su takvi zadaci do sada bili zahtjevni i za ljude, što ih čini skoro nemogućim za robote, jer nijesu bili u stanju da prepoznaju male deformacije ovih predmeta.
Oni su napravili novi hvatač sa dva prsta, koji ima senzore GelSight zasnovane na viziji, napravljene od meke gume sa ugrađenim kamerama. Hvatač je postavljen na robotsku ruku, koja se pokreće kao dio kontrolnog sistema. U sistemu se nalaze dva kontrolera: jedan prilagođava jačinu stiska, dok drugi podešava položaj hvatača, kako bi kabl bio poravnat sa njim.
Senzori GelSight procjenjuju položaj kabla između prstiju, i mjere sile trenja dok se kabl provlači.
“Rukovanje mekim predmetima je tako uobičajeno u našem svakodnevnom životu, poput: savijanja kabla, slaganja odjeće i pletenja”, rekao je Ju Ši, postdoktorant na MIT-u i vodeći autor novog rada o ovom sistemu. “U mnogim slučajevima, željeli bismo da roboti pomažu ljudima u ovakvim poslovima, naročito kada se oni ponavljaju, nijesu zanimljivi ili bezbjedni”.
Izvor: techexplorist.com
Leave a Reply