Inspirisani biomehanikom geparda, naučnici sa Univerziteta Južne Karoline su razvili najbržeg ikada mekog robota, koji može da se kreće brže po čvrstim podlogama ili u vodi, nego prethodne generacije mekih robota.
Štaviše, može nježno da hvata predmete, ili uz dovoljno snage da podiže teške predmete.
Robot je dugačak 7cm, i težak oko 45 grama. Ima “bistabilnu” kičmu, koju pokreće opruga. To znači da ima dva ravnotežna stanja.
Đi Jin, profesor saradnik mašinstva i vazduhoplovstva na Univerzitetu Južne Karoline, rekao je: “Možemo brzo da mijenjamo ova dva ravnotežna stanja, upumpavajući vazduh kroz kanale koji se pružaju kroz mekog, silikonskog, robota. Prelaženje izmađu ova dva stanja oslobađa značajnu količinu energije, što robotu omogućava da se brzo odupre o podlozi. To robotu dozvoljava da galopira preko površine, što podrazumijeva da se njegove noge odvajaju od poda”.
“Prethodni meki roboti su bili puzavci, održavajući dodir sa podom cijelo vrijeme. To ograničava njihovu brzinu.”
Nova klasa mekih robota, nazvanih “elastične nestabilnosti za pojačane performanse” (engl. LEAP), može da dostigne brzine do 2,7 dužina tijela u sekundi, što je tri puta brže, na niskoj pokretačkoj učestanosti od 3Hz. Ovi roboti, takođe, mogu i da trče uz strme uspone, što je zahtjevno, ili nemoguće, za meke robote koji ispoljavaju manju silu prema podlozi.
Jin je dodao: “Takođe smo pokazali primjer zajedničkog rada nekoliko mekih robota, poput kliješta, u hvatanju predmeta. Podešavanjem sile koju ispoljavaju roboti, mogli smo da podignemo predmete osjetljive poput jajeta, kao i predmete težine 10 kg ili više”.
Naučnici su istakli da ovaj rad služu kao dokaz ideje, i idealistično je to što mogu da promijene dizajn, da naprave LEAP robote koji su još brži, okretniji i izvanredniji.
Jin je rekao i: “U moguće primjene spadaju tehnologije za potragu i spasavanje, gdje je brzina od presudnog značaja, i industrijska proizvodna robotika. Na primjer, zamislite robotizovane proizvodne linije, koje su brže, ali ipak sposobne da rukuju lomljivim predmetima”.
Naučni rad je objavljen u časopisu Science Advances, i možete ga pročitati na ovoj adresi.
Izvor: techexplorist.com
Leave a Reply