Site icon HighTech Hub

Mapiranje krvotoka ispod kože u visokoj rezoluciji

Tehnologija Univerziteta Rajs omogućava ljekarima da nadgledaju perfuziju krvi u realnom vremenu.

Mape perfuzije krvi, načinjene PusleCam-om, pokazuju protok krvi kroz šaku tokom testova post-zatvorne reaktivne hiperemije (eng. PORH). PORH je standardni test, koji pritiskanja šake ograničava protok krvi, i potom je oslobađa nazad kroz šaku.

Mjerenje protoka krvi ima mnoštvo kliničkih primjena. Upravo zbog toga, naučnici sa Univerziteta Rajs su razvili PulseCam – novi visokoosjetljivi uređaj za slikanje protoka krvi, zasnovan na kameri, otporan na pokrete, sa prostornom rezolucijom od 1mm i vremenskom od jedne slike u sekundi.

Koristeći PusleCam, naučnici su pronašli novi način da pomoću video-kamere zavire ispod kože, i naprave mape protoka krvi visoke rezolucije. To treba da omogući doktorima da vide koliko krvi pristiže u kapilare.

Tokom istraživanja, naučnici su pomoću PulseCam-a nadgledali perfuziju krvi u prstima, kod deset hirurških pacijenata, dok su bili pod opštom anestezijom. Poznato je da ubrizgavanje anestezije izaziva blok simpatičkog tonusa, koji dovodi do naglog opadanja rada perifernih simpatičkih živaca.

Inženjeri sa Univerziteta Rajs su razvili patentirani način da zavire ispod kože i mapiraju protok krvi u visokoj rezoluciji. Crvena boja označava najveći protok, a plava najmanji. Na slici su prikazane mape lica i stopala.

Krvni sudovi se izduže kada se da anestezija. Oni, u suštini, postanu veće cijevi, iznenadno, i perfuzija se dramatično poveća. Potom, kad se anestezija slegne, perfuzija postepeno opada, kako tijelo pronalazi novo ravnotežno stanje.

PulseCam je bio u stanju da pokaže brzo ulivanje krvi iz izduženja sudova na mjestu dvije glavne arterije, koje snadbijevaju ruku krvlju.

Ašutoš Sabarval, profesor i predsjednik Odjeljenja za električno i računarsko inženjerstvo u Inženjerskoj školi Rajsa Brauna, kaže: “PulseCam pomoću uvlačenja kamere računa snagu tog talasnog oblika, u stotinama tačaka na površini kože”.

PulseCam može da razlikuje male promjene u krvotoku, kao, na primjer, razliku između začepljenih arterija i vena.

“Sa ovakvom tehnologijom, možemo da mjerimo perfuziju na novi način, koji nije oproban nikad ranije, što nam daje novi uvid u razvoj bolesti”.

“PulseCam-u je potrebno oko 30 sekundi da dostavi mapu perfuzije krvi visoke rezolucije, i može da je ažurira svakih 10 sekundi. Mape kreira na osnovu malih promjena boje, koje izaziva perfuzija”.

“Možemo da zabilježimo male promjene pritiska, što je vrlo značajno sa kliničke tačke gledišta. Važno je znati da je došlo do slabljenja protoka krvi, ali ako možemo da zaključimo da li je slabije za 10% ili 30%, to je korisni klinički podatak. Ovo bi, na primjer, moglo da poboljša kvalitet njege pacijenata sa trombozom dubokih vena”.

Cijelo istraživanje možete pročitati ovdje.

Izvor: techexplorist.com

Exit mobile version