Fizičari sa Univerziteta Arkanzas su razvili kolo koje proizvodi čistu neprekidnu energiju od grafena. Kolo pretvara termalno kretanje grafena u električnu energiju. Ono bi se ugrađivalo čipove, kako bi pružilo čisto neprestano niskonaponsko napajanje za manje uređaje ili senzore.
Ideja sakupljanja energije iz grafena je kontroverzna, jer opovrgava dobro poznatu tvrdnju fizičara Ričarda Fejnmana, da termalno kretanje ne može da vrši rad. Istraživanje je pokazalo da termalno kretanje grafena pri sobnoj temperaturi zapravo indukuje naizmjeničnu struju unutar kola, što predstavlja dostignuće za koje se smatralo da je nemoguće.
Naučnici će dalje ispitivati da li se jednosmjerna struja može skladištiti u kondenzatoru za kasniju upotrebu, što zahtijeva minijaturizaciju kola. Kada bi se milioni ovakvih malih kola postavili na čipu veličine 1×1 mm, služili bi kao zamjena za bateriju male snage.
Naučnici su napravili svoje kolo sa dvije diode za pretvaranje naizmjenične struje u jednosmjernu. Pošto su diode postavljene suprotno u odnosu jedna na drugu, struja može da protiče u oba pravca, proizvodeći pulsirajuću jednosmjernu struju koja vrši rad na otpornik opterećenja.
Pol Tibado, profesor fizike i vodeći istraživač u ovom otkriću, rekao je: “Otkrili smo da prekidačko ponašanje dioda pojačava dovedenu snagu umjesto da je smanjuje, kao što se ranije mislilo. Brzina promjene otpornosti koju pružaju diode čini dodatni faktor snazi”.
“Grafen i kolo imaju simbioznu vezu. Iako termalno oktuženje vrši rad na otporniku, grafen i kolo su iste temperature, i toplota ne prolazi između njih. To je važna osobina, jer bi se temperaturna razlika između grafena i kola, u kolu za proizvodnju snage, protivila drugom zakonu termodinamike.”
Rad je objavljen u časopisu Physical Review E.
Izvor: techexplorist.com
Leave a Reply