Novi čip omogućava bežično povezivanje Wi-Fi uređaja u IoT sistemu u režimu ultra male potrošnje energije.
Zamijeniti bateriju bezbjednosne kamere jednom mjesečno, ili sjetiti se da napunimo pametni zvučnik nije toliko teško, ali ukoliko imamo mnoštvo takvih uređaja, tada rastu zahtjevi za održavanjem i potrošnjom energije. Ali, zahvaljujući novom izumu, Internet of Things (IoT) uređaji neće imati potrebu za posebnim izvorima napajanja, učestalim punjenjima, ni velikim baterijama.
Elektroinžinjeri sa Univerziteta Kalifornije u San Dijegu su razvili novi Wi-Fi radio čipove ultra male potrošnje, za uređaje namijenjene IoT tehnologijama. Veličine ne veće od zrna pirinča, uređaj odlikuje izuzetno velika energetska efikasnost. Zahtijeva snagu od samo 28 mikrovati, što je 5000 puta manje od standardnih Wi-Fi radija. Osim toga, ovaj čip može da odašilje podatke na daljini od 21-og metra, brzinom od 2Mbps, što je sasvim dovoljno za video pristojnog kvaliteta.
Komplet Wi-Fi radio čipa ultra male potrošnje integrisanim u čipovima površine 1,5 kvadratnih milimetara.
Izum se zasniva na tehnici zvanoj eng. backscattering. Odašiljač ne generiše svoj sopstveni signal, već prima dolazne signale sa obližnjih uređaja (kao na primjer telefona) ili pristupne tačke Wi-Fi-ja, mijenja signale učitavajući svoje podatke u njih, i zatim odbija novodobijeni signal ka nekom drugom uređaju ili pristupnoj tački koristeći drugi Wi-Fi kanal. Ovakav pristup zahtijeva znatno manje energije, i daje proizvođačima elektronike više fleksibilnosti.
Sa ovim minijaturnim Wi-Fi čipom, IoT uređaji neće morati često da se dopunjavaju, niti će im biti potrebne velike baterije. Uz to, omogućavaju uređajima pametne kuće da rade potpuno bežično, čak i bez baterija u nekim slučajevima.
Naučnici napominju da će novi odašiljač znatno povećati vrijeme rada na jednom punjenju raznih Wi-Fi senzora sa baterijama, kao i IoT uređaja, uključujući, na primjer: prenosne video kamere, pametne zvučnike ili detektore dima. Smanjenje potrošnje energije će u nekim slučajevima omogućiti proizvođačima senzora da svoje uređaje učine još kompaktnijim, upotrebom baterija manjeg kapaciteta.
Ovo otkriće američkih naučnika će biti predstavljeno na međunarodnoj konferenciji ISSCC 2020 u San Francisku.
Izvor: techexplorist.com
Leave a Reply