Uz pomoć ovog sistema, neko ko nije dizajner može brzo i lako da napravi jednostavnu mobilnu aplikaciju.
Naučnici sa UNIST-a (Nacionalni institut za nauku i tehnologiju u Ulsanu, Južnoj Koreji) su razvili sistem vještačke inteligencije (VI), zasnovan na dubokom učenju, koji korisnicima omogućava da naprave aplikacije i softver za pametne telefone i lične računare.
Razvoj aplikacija, koje su intuitivne i lake za korišćenje, je zahtjevan proces za korisnike bez značajnijeg iskustva i rukovođenja. To naročito dolazi do izražaja zbog toga što raspored sličica i teksta dobija sve više na značaju, zbog zamisli o mobilnom okruženju.
Profesor Ko je riješio ovo pitanje uz pomoć procesa VI na osnovu dubokog učenja, i ponavljajućeg dizajna. Novi sistem VI može da prouči prednosti i mane postojećih šablona dizajna grafičkog korisničkog interfejsa (GUI), da ocijeni osmišljeni GUI za mobilne aplikacije i da predloži izmjene.
Zbog toga su naučnici sproveli polustrukturirane intervjue, na osnovu kojih su napravili pomoćni alat za prototipovanje GUI-a, nazvan GUIComp, ugrađujući tri različite vrste mehanizama povratne informacije: preporuka, isprobavanje i izgled.
Po riječima istraživačkog tima, ovaj alat može da se poveže sa softverom za dizajniranje GUI-a kao dodatak, i daje mnogostrani odziv na trenutni korisnički dizajn u stvarnom vremenu. Uz to, naučnici su sproveli dva korisnička ispitivanja, u kojima su tražili od učesnika da naprave mobilne GUI-e sa i bez GUIComp-a, i pitali su onlajn-radnike da ih ocijene.
Eksperimentalni rezultati pokazuju da je GUIComp pojednostavio ponavljajući dizajn, i učesnici sa GUIComp-om su imali bolje korisničko iskustvo, i proizveli su prihvatljivije dizajne od drugih.
Čangi Li, vodeći autor istraživanja, rekao je: “Primijenili smo tehnike dubokog učenja na postupak preporučivanja dizajna i kalibraciju praćenja oka. U datom slučaju, koristili smo algoritam k najbližih susjeda i složeni autoenkoder da omogućimo mnogostrani odziv u stvarnom vremenu na trenutni korisnički dizajn”.
“Uložili smo puno truda u vizualizaciju, kako bi pomogli u rješavanju problema na koje nailaze korisnici bez iskustva tokom postupka osmišljavanja GUI-a lakih za korišćenje. Obezbjeđivanjem kvalitetnih podataka, očekuje se da se to primijeni u edukaciji, kao, na primjer, u razvoju veba i slikanju”.
Naučni rad možete pročitati ovdje.
Izvor: techexplorist.com
Leave a Reply