Site icon HighTech Hub

Umjetnik Sajmon Vekert je pomoću 99 telefona izazvao lažne saobraćajne gužve na Google mapama

Umjetnik Sajmon Vekert je vukao za sobom 99 telefona u crvenim kolicima po Berlinu, posmatrajući kako oni utiču na prikaz gužvi u Google mapama.
Kud god su se telefoni kretali, Goole mape su prijavljivale gužvu, prikazujući crvenu liniju, i usmjeravajući korisnike oko tog područja.
Google mape računaju broj automobila u određenoj oblasti brojeći telefone koji koriste aplikaciju.

Umjetnik je hakovao prikaz saobraćaja na Google mapama, i za to su mu bila potrebna samo jedna kolica i 99 telefona.

Sajmon Vekert je prevozio gomilu telefona kroz prazne ulice Berlina. Svaka ulica kojom je prošao, odjednom je postajala crvena zona zakrčena saobraćajem na Google mapama, preusmjeravajući vozače kako bi zaobišli te ulice, što se vidi u Vekertovom jutjub snimku u kome su zabilježeni rezultati.

Vekert se u suštini poigrao sa načinom koji Google mape koriste za predviđanje gužvi u saobraćaju, naveo je u imejlu poslatom Business Insider-u.

Google-ov zvaničnik je rekao za Business Insider da aplikacija određuje gustinu saobraćaja tako što stalno komunicira sa telefonima koji koriste mogućnost određivanja lokacije, i koristeći doprinose zajednice Google mapa.

“Dodali smo mogućnost pravljenja razlike između automobila i motocikala u više zemalja, uključujući: Indiju, Indoneziju i Egipat, ali još uvijek nijesmo dokučili putovanje u kolicima”, rekao je zvaničnik. “Drago nam je kad vidimo kreativno korišćenje Google mapa kao što je ovo, jer nam to pomaže poboljšamo rad mapa.”

Za svrhu Vekertovog eksperimenta, svih 99 telefona su bili uključeni, sa otvorenim mapama.

“Ne postoje neutralni podaci. Podaci se uvijek prikupljaju u određene svrhe, kombinacijom: ljudi, tehnologije, novca, trgovine i vlade”, napisao je Vekert u imejlu Business Insider-u.

Vekert je rekao da je izveo ovaj eksperiment prošlog ljeta, ali je rezultate objavio sada, u čast petnaestogodišnjice Google mapa.
Dodao je, da je ovim želio da ukaže na slijepo povjerenje koje mnogi ljudi imaju u tehnološke kompanije i platforme.

“Mape imaju potencijal da da se upotrijebe kao sredstvo moći u određene svrhe. One zamjenjuju političku i vojnu moć”, rekao je Vekert. Dodao je i da se mi veoma fokusiramo na podatke koje nam pružaju aplikacije poput Google mapa, i skloni smo tome da ih posmatramo kao objektivne. Zato na podatke gledamo kao na sami svijet, zaboravljajući da brojevi predstavljaju samo model pravog svijeta.

Izvor: businessinsider.com

Exit mobile version