Očekuje se da globalno zagrijavanje ima dalekosežne, dugotrajne, i, u mnogim slučajevima, razarajuće posljedice po planetu Zemlju. Uz rastuću prijetnju, ono zahtijeva upotrebu obnovljivih izvora energije.
Posljednjih godina su predstavljene strategije za prikupljanje energije od kretanja vode. Raniji pokušaji prikupljanja ove energije, koristeći različite načine, bili su ograničeni po pitanju efikasnosti ili pouzdanosti, ili im je bio potreban eksterni izvor napona.
U novom pokušaju, naučnici sa Univerziteta Tventea i Južnokineskog Normal Univerziteta su predstavili električni generator, koji može da uzima energiju od kapljica koje padaju, kao i od drugih izvora mehaničke energije.
Ovaj električni generator zasnovan na hvatanju naelektrisanja (charge trapping-based electricity generator – CTEG), može se nazvati i elektretom (trajno naelektrisani i polarizovani dielektrik, analogno stalnom magnetu). Sastoji se od hidrofobnih fluoropolimerskih folija, koje su prvobitno naelektrisane metodom homogenog ubrizgavanja naelektrisanja pomoću elektrovlaženja (h-ECWI), omogućavajući veoma veliku gustinu negativnog naelektrisanja od 1.8 mC/m2.
Naučnici su upotrijebili posebno dizajnirana kola za povezivanje donje i gornje elektrode od platinske žice. Rezultujuće trenutne struje su premašivale 2 mA, gustina snage 160 W/m2, i dobijena je efikasnost pretvaranja energije od preko 11% od kapljica vode koje su stalno padale.
Oni su umetnuli naelektrisanje u izolacioni sloj kondenzatora, koristeći novi metod naelektrisanja na osnovu elektrovlaženja – mijenjanje sposobnosti tečnosti da održava dodir sa čvrstom površinom pomoću električnog polja. Električna struja se proizvodi usljed udarca kapljice, kada se indukovana kontra-naelektrisanja na kondenzatoru preraspodijele.
Nils Mendel, jedan od autora, je rekao: “Naš metod može biti primjenjiv u drugim primjerima gdje mehaničku energiju treba pretvoriti u električnu, na primjer: kod odjevnih predmeta, plimnih talasa ili kod senzorskog prikupljanja podataka. Potrebno je više istraživanja da bi se dizajnirao generator, koji bi prikupljao energiju iz kiše dovoljno efikasno”.
Naučni rad možete pročitati ovdje.
Izvor: techexplorist.com
Leave a Reply