Novi razgradivi plastični materijal je razvijen od strane istraživača kineskog Univerziteta nauke i tehnologije Huažong, a do njega su došli radeći na naprednijem tipu hemijskog senzora. Istraživači su radili na razvoju polimerske folije koja mijenja boju u zavisnosti od pH vrijednosti. Tada su primijetili da prirodna crvena boja plastike brzo blijedi i folija se raspala tokom nekoliko dana na suncu.
“Kod konjugovanih polimera, poput ovoga, nalazi se dugi lanac naizmjeničnih jednostrukih i dvostrukih veza. Boja materijala dolazi od njegove molekularne strukture – dugačkih lanaca monomera, a ne od boje. Gubitak te boje ukazuje na to da su se lanci razbili u svoje jedinice monomera”, objašnjavaju istraživači.
Raskidanje ovih veza je glavni cilj istraživanja za bolje recikljiranje plastike, što znači da su naučnici slučajno napravili ekološki razgradivu verziju ovog materijala.
Plastika koja je osjetljiva na sunčevu svjetlost nije dobar izbor za flaše ili pakovanja koja treba da traju duže od nedjelju dana na policama. Međutim, ubacivanje ekološki razgradivog polimera kao sporednog sastojka, može ubrzati razgradnju ovih materijala na deponijama.
Još jedna moguća primjena razgradive plastike je u polju elektronike. Kada je zatvorena unutar telefona ili drugih elektronskih uređaja, polimer može da traje godinama bez dodira sa svjetlošću i kiseonikom koji započinju razgrađivanje. Na taj način bi odlaganje uređaja nakon njihovog trajanja bilo jednostavnije.
Izvor: inceptivemind.com