Međunarodni tim naučnika proizveo je pleteni pametni tekstilni displej koji integriše aktivne elektronske, senzorne, energetske i fotonske funkcije.
Funkcije su ugrađene direktno u vlakna, koja se proizvode korišćenjem industrijskih procesa zasnovanih na tekstilu.
Istraživači, predvođeni Univerzitetom u Kembridžu, kažu da bi njihov način mogao da dovede do aplikacije koje zvuče kao naučna fantastika: zavjese koje su istovremeno i televizori, tepisi za prikupljanje energije i interaktivna odjeća kao i tkanine na sopstveni pogon.
Ovo je prvi put da je kompleksni sistem velike površine integrisan u tekstil koristeći način proizvodnje koji je u potpunosti zasnovan na vlaknima. Uprkos nedavnom napretku u razvoju pametnog tekstila, njihova funkcionalnost, dimenzije i oblici su ograničeni trenutnim proizvodnim procesom.
Integrisanje specijalizovanih vlakana u tekstil kroz jednostavne procese tkanja ili pletenja znači da se mogu ugraditi u svakodnevne predmete, što otvara ogroman spektar potencijalnih primjena. Međutim, do danas je proizvodnja ovih vlakana ograničena na veličinu ili tehnologija jednostavno nije bila usklađena sa tekstilom i procesom tkanja. Da bi tehnologija bila pogodna za tkanje, istraživači su premazali svaku komponentu vlakana materijalima koji mogu da izdrže dovoljno rastezanja. Takođe tim je upleo i neke od komponenti na bazi vlakana kako bi poboljšao njihovu pouzdanost i izdržljivost. Konačno su spojili više komponenti vlakana zajedno koristeći provodni lijepak i tehnike laserskog zavarivanja.
Dobijena tkanina može da radi kao displej, da nadgleda različite ulaze ili da skladišti energiju za kasniju upotrebu. Ova tkanina moze detektovati radiofrekventne signale, dodir i temperaturu.
Profesor Jong Min sa Kembridžskog odjeljena rekao je da je njihov pristup izgrađen na konvergenciji mikro i nanotehnologije, naprednih displeja, senzora, energije i tehničke proizvodnje. Istakao je da je ovo korak ka punoj eksploataciji održivih, praktičnih e-vlakana i e-tekstila u svakodnevnim primjenama i da je to samo početak.
Istraživači rade sa evropskim saradnicima kako bi tehnologiju učinili održivom i upotrebljivom za svakodnevne predmete. Takođe rade na integraciji održivih materijala kao komponenti vlakana, obezbjeđujući novu klasu energetskih sistema. Njihova fleksibilna i funkcionalna pametna tkanina bi na kraju mogla da se ugradi u: baterije, superkondezatori, solarne ploče i drugi uređaji.
Izvor: techexplore.com