Istraživači sa EPFL-a su razvili mehaničke mikrouređaje kojima se upravlja na daljinu, koji, kada se umetnu u ljudsko tkivo, mogu da utiču na tečnost koja ih okružuje, prikupljaju ćelije ili ispuštaju lijek. Ovo otkriće nudi brojne moguće primjene u oblasti biomedicine, od dijagnostike do terapije.
“Glavni dio našeg uređaja je akustični mikromotor, koga smo izradili pomoću 3D nanoštampanja”, rekao je Selman Sakar, profesor na Institutu za mehaniku. “Djelovi su napravljeni od hidrogela, bio-kompatibilnog materijala koji je čvrst koliko i ljudsko tkivo. Zatim smo pomoću računarskih simulacija izumili složeni mikrouređaj, koji se sastoji od više motora.”
Upravljanje na daljinu
“Nakon što uređaj uđe u tijelo, njime se mora upravljati na daljinu”, rekao je Sakar. Istraživači pomoću ultrazvuka pokreću određene motore i utiču na okružujuću tečnost. “Uređaj radi precizno zbog svog strukturnog dizajna. Pomoću mehaničke rezonance, možemo pažljivo da biramo koji dio uređaja da pokrenemo, modulišući učestanost akustične pobude.”
Sakarov tim je, tekođe, razvio i niz motora i mehanizama. Spajanjem različitih djelova: pumpi, komora za prikupljanje i filtera različitih veličina – osmislili su uređaj za biopsiju. Istraživači su napravili i pokretne uređaje, koje pokreće tečnost koju potiskuju akustični mikromotori.
Programabilna farmakologija i ciljana terapija
Korišćenje ove tehnologije sa medicinskim snimanjem podrazumijeva da će pacijenti moći da budu izloženi dugoročnom nadgledanju bez ikakvog spoljašnjeg uticaja. “Oslobodili smo tehnologiju mikrofluida od elektronskih i spoljašnjih uticaja”, rekao je Murat Kejnak, glavni autor istraživanja.
Uređaji se mogu koristiti i u terapeutske svrhe. “Ljekari će moći da programiraju uređaj da ispušta određenu količinu lijeka, koristeći ultrazvuk. To će im omogućiti da liječe određeni dio tijela, i svedu spoljašnje uticaje na najmanju moguću mjeru.”
Do sada su vršeni samo “in vitro” eksperimenti. Naredni korak će biti ispitivanje ovih uređaja na živom organizmu.
Više možete pročitati ovdje.
Izvor: techxplore.com
Leave a Reply