Tim inženjera sa Univerziteta u Londonu (University Colledge London, UCL) je postavio novu rekordnu brzinu prenosa podataka preko interneta. U saradnji sa dvije kompanije, Xtera i KDDI Research, istraživački tim UCL-a je postigao brzinu prenosa podataka od 178 terabita po sekundi (178.000.000 megabita po sekundi). Ovom brzinom bi bilo moguće preuzeti čitavu biblioteku Netflix za manje od sekunde.
U bilo kom sistemu, trenutno postavljenim u svijetu, kapacitet je upola manji od ovog koji je postigao tim UCL-a. Novopostignuta brzina interneta, do koje je došao tim predvođen dr Lidijom Galdino sa UCL-a, ostavlja druge eksperimentalne uređaje daleko iza, u koje spada i optički čip napravljen u Australiji, koji može da postigne brzinu od 44,2 terabita po sekundi (Tbps).
Rekord je postavljen prenošenjem podataka pomoću znatno šireg spektra boja svjetlosti, ili talasnih dužina, nego što se obično koristi kod optičkih vlakana. Tj. trenutna infrastruktura koristi ograničenu širinu spektra od 4,5 THz, dok komercijalni sistemi od 9 THz ulaze na tržište. Istraživači su, ipak, koristili širinu opsega od 16,8 THz.
Kako bi to postigli, istraživači su koristili različite tehnologije pojačavača, koje su bile potrebne za pojačanje signala kroz ovaj prošireni opseg i maksimiziranu brzinu, razvijanjem novih sazvježđa geometrijskih oblika. To su, u suštini, obrasci kombinacija signala, koji najbolje iskorišćavaju: fazu, jačinu i polarizaciju svjetlosti. Na ovaj način su mogli da utiču na svojstva svih talasnih dužina.
“Dok su najsavremeni cloud centri podataka u mogućnosti da prenose do 35 terabita u sekundi, mi radimo sa novim tehnologijama, koje efikasnije koriste već postojeću infrastrukturu, iskorišćavajući bolje širinu propusnog opsega optičkih vlakana i omogućavajući rekordnu brzinu prenosa od 178 Tbps”, rekla je Lidija Galdino.
Ova nova tehnika se može ugraditi u već postojeću infrastrukturu po povoljnoj cijeni, nadogradnjom pojačavača koji se nalaze na rutama optičkih vlakana, na razdaljini od 40-100 km.
Izvor: techexplorist.com
Leave a Reply