• O NAMA
  • Vijesti
  • Hightech Webinar
    • Hightech berza
  • Who is who?
    • Predstavljamo
  • Resursi
    • Pametno zdravlje
    • ICT kao horizontalna djelatnost
    • Pametna poljoprivreda
    • Pametna energetika
    • Tehnologija u turizmu
  • Kontakt

Crnogorski portal za visokotehnološko preduzetništvo

Login

Login
HighTech HubHighTech Hub
HighTech HubHighTech Hub
The secret of getting ahead is getting started.
  • O NAMA
  • Vijesti
  • Hightech Webinar
    • Hightech berza
  • Who is who?
    • Predstavljamo
  • Resursi
    • Pametno zdravlje
    • ICT kao horizontalna djelatnost
    • Pametna poljoprivreda
    • Pametna energetika
    • Tehnologija u turizmu
  • Kontakt
Intervju sa Petrom Kneževićem

Intervju sa Petrom Kneževićem

March 25, 2020 Predstavljamo pojedince No Comments

Petar Knežević je diplomirani inženjer mehatronike iz Crne Gore. Osnovne akademske studije mehatronike je upisao na mašinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore, a završio na Univerzitetu u Novom Sadu. Studirao je i na Univerzitetu u Bolonji u okviru programa Erasmus+, a magistarske studije je započeo na Politehničkom univerzitetu u Milanu. Pored odličnog uspjeha u studiranju, osvajač je prvog mjesta na nacionalnom takmičenju iz oblasti robotike u Srbiji, i Evropskom takmičenju u Francuskoj iz iste oblasti, sa timom PMG Robotics. Više o njegovom iskustvu i namjerama za budućnost, pročitajte u našem intervjuu.

Da li možete širem auditorijumu pojasniti pojam mehatronike? O kakvoj se disciplini zapravo radi?
Mehatronika je multidisciplinarna inženjerska disciplina, koja obuhvata kombinaciju elektrotehnike, računarstva, mašinstva i automatskog upravljanja. Mehatronički pristup projektovanju predstavlja integraciju elektronike, mehanike, automatskog upravljanja i računarstva u cilju unaprijeđenja i/ili optimizacije funkcionalnosti projektovanog proizvoda. Mehatronički proizvodi su svuda oko nas, kao na primjer: automobili (ABS sistem za kočenje, aktivno vješanje, centralna brava…), autonomne bespilotne letilice, CNC mašine, liftovi i pokretne stepenice, industrijski roboti, automatski vođena vozila i ostali.

Kako ste odlučili da se bavite mehatronikom, i šta Vas inspiriše za rad?
Pronašao sam se u inženjerskim, kao i naučnim oblasti kojima se bavi mehatronika. Pored toga, mehatronika je veoma perspektivna inženjerska disciplina. Savremeni uređaji postaju sve složeniji, tako da ih je teško ili nemoguće razdvojiti na nezavisne cjeline, već ih je neophodno posmatrati kao kompleksan sistem. Samim tim, mehatronika postaje nezaobilazna u razvoju uređaja, kao i proizvoda.
Smatram da je osnovni vid motivacije ljubav prema onom čime se bavite. Takođe, inspiraciju pronalazim u revolucionarnim idejama i trendovima koji dolaze. Razvoj novih tehnologija, i usavršavanje postojećih, podstiče savremene inženjere na neprestano usavršavanje. Bivši podpredsjednik Google-a, Bill Coughran je rekao: “Inženjerstvo je lako, ljudi su teški.”, pa da je neophodno raditi na personalnim vještinama, tzv. soft skills.

Koja stručna oblast Vas najviše zanima?
Što se tiče teorijskih oblasti, najviše me zanima: teorija upravljanja, naročito robusno i nelinearno upravljanje, identifikacija sistema i optimizacija.
Sa praktične strane, naročito me interesuju: “pametni” mehatronički sistemi, kao što su mobilni i industrijski roboti, automatski vođena vozila, upravljački sistemi u drumskim vozilima, “pametne fabrike”, itd.

Uspješan ste student, i osvajali ste nagrade na takmičenjima. Koje dosadašnje iskustvo je za Vas najznačajnije?
Kao najznačajnije iskustvo izdvojio bih osvojeno prvo mjesto na nacionalnom i Evropskom takmičenju iz robotike Eurobot 2019 sa timom PMG robotics. Cilj takmičenja bio je isprojektovati, dizajnirati i realizovati potpuno autonomnog mobilnog robota, sposobnog da izvršava zadatke definisane od strane organizatora takmičenja. Tim PMG robotics osnovan je od strane grupe studenta sa studijskog programa Mehatronika na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Evropski dio takmičenja bio je organizovan u Francuskoj, a učestvovali su timovi sa najprestižnijih evropskih univerziteta, kao što su RWTH Aachen i Skoltech. Iako je većina timova raspolagala sa mnogo većim sredstvima neophodim za realizaciju robota, uspjeli smo da se izborimo sa svim problemima, i osvojimo takmičenje.

Da li bavljenje mehatronikom u Crnoj Gori ima perspektivu?
U svijetu se već par godina propagira koncept Industrije 4.0, koja predstavlja novu, četvrtu industrijsku revoluciju. Zamisao Industrije 4.0 su pametne fabrike, pametni gradovi, pametna proizvodnja bazirana na Internetu stvari i Internetu usluga. Vjerujem da će i u Crnoj Gori ovaj trend omogućiti više prostora inženjerima mehatronike. Neophodno je pratiti razvoj novih tehnologija i biti spreman za novu eru industrijalizacije.

Koja je razlika u obrazovanju kod nas i u Evropi?
Sam proces izvođena nastave i polaganje ispita je sličan kao i kod nas. Smatram da je najveća razlika u odnosu prema studentu i univerzitetu. Postoji mnogo aspekata na koji univerziteti utiču na ekonomski razvoj države. Prema tome, neke od najrazvijenijih evropskih zemalja poklanjaju veliku pažnju svojim univerzitetima u cilju održavanja konkurentnosti kako u Evropi, tako i u svijetu. Najbolji način dokazivanja kvaliteta jeste kvalifikovanost studentata. Iz tog razloga, univerziteti ulažu velika sredstva i trud kako bi od svojih studenata formirali vrhunske stručnjake i obezbjedili im perspektivnu karijeru.

Gdje vidite sebe za pet do deset godina? Planirate li da ostanete u Crnoj Gori, ili biste više željeli da radite u nekoj drugoj zemlji?
Planiram da nakon završenih master studija nastavim dalje usavršavanje u inostranstvu, bilo pri akademiji ili u industriji. Pored inženjerstva i tehnologije, veoma sam zainteresovan za preduzetništvo, pa često razmatram ideje za startup. Smatram da je za uspješnu karijeru neophodno imati dugoročne ciljeve. Međutim, ukoliko radite u dinamičnom okruženju, otvaraju se nove prilike koje mogu otvoriti neočekivane puteve.
Šta biste poručili mladim i budućim inženjerima?
Savjetovao bih studente da iskoriste prednosti savremenog studiranja. Informacije su dostupnije nego ikada, a univerziteti i studentske organizacije nude razne vrste programa koji predstavljaju priliku za profesionalno, kao i lično usavršavanje. Sve to omogućava da se istaknete među veoma jakom konkurencijom. Siguran sam da naši ambiciozni, mladi inženjeri imaju dobru perspektivu za ostvarivanje uspješnih karijera!

Tags: automatikaelektronikaintervjukneževićmehatronikapetarpredstavljamorobotikaupravljanje
No Comments
Share
2

You also might be interested in

Intervju sa Dr Vladanom Domazetović

Intervju sa Dr Vladanom Domazetović

Jul 21, 2020

Upoznajte Dr Vladanu Domazetović, naučnicu iz Crne Gore koja se[...]

Naučnici su napravili elektronske diode koje nadmašuju performanse 5G

Naučnici su napravili elektronske diode koje nadmašuju performanse 5G

May 20, 2020

Nova komponenta bazirana na galijum-nitridu. Dejvid Storm, fizičar i istraživač,[...]

Izum koji proizvodi električnu energiju iz vazduha

Izum koji proizvodi električnu energiju iz vazduha

Sep 24, 2020

Naučnici sa Univerziteta u Masačusetsu su razvili uređaj, koji pomoću[...]

Leave a Reply Cancel Reply

Log In
No apps configured. Please contact your administrator.

Predstavljamo

MECO: Mediteranean Conference on Embedded Computing


CPS&IoT: Cyber-Physical Systems & Internet of Things


Summer School on CPS&IoT


MECOnet: Mediterranean Excellence in Computing and Ontology


SMART4ALL: Samostalni prilagođeni sajberfizički sistemski eksperimenti za izgradnju kapaciteta u Evropi


PROJEKAT VIRAL: Vitalising ICT Relevance in Agricultural Learning


WiPiEC Journal: Works in Progress in Embedded Computing


Vijesti šaljemo i na e-mail adresu. Prijavi se
HighTech

© 2023 · HighTech Me - Crnogorski portal za visokotehnološko preduzetništvo

Prev Next