Ogromna količina plastičnog i drugog otpada pluta svjetskim okeanima, koji prekrivaju preko 70% površine naše planete. Oko 90% tog otpada završi na morskom dnu, i ima štetne posljedice po morski život, prirodu, i, na kraju, nas ljude.
U razvoju je projekat SeaClear, koji finansira Evropska Unija, čiji je zadatak da očisti prvo morsko dno, naročito u priobalnim područjima gdje je zagađenost najviše izražena, koristeći različita robotska vozila, koja su međusobno povezana. SeaClear se sastoji od: autonomnog ili daljinski upravljivog matičnog broda, dva podvodna robota i drona. Podvodni roboti će se napajati električnom energijom sa matičnog broda pomoću kablova, i koristiće njegov računar za obradu podataka.
Dron i jedno podvodno vozilo će mapirati smeće na površini i u vodenom stubu. Drugo podvodno vozilo će pomoću tih podataka i posebno osmišljenog hvatača i uređaja za usisavanje sakupljati mapirani otpad sa morskog dna. Otpad će se prebaciti do plovila i smjestiti u centralni kontejner.
Robotima će pomagati algoritmi dubokog učenja da razlikuju otpad od morskih životinja. Koriste se različiti senzorni sistemi za prikupljanje važnih podataka, kao što su obične i višespektralne kamere.
Sistemi projekta SeaClear su već završili prve probe ovog proljeća u luci Hamburg i duž obale Dubrovnika, gdje su očišćene naslage u dubini od 20-30 metara. Ova mjesta su odabrana zbog svoje različitosti. Luka je dom industrijske, prometne, vode; dok je hrvatska obala mirnija i čistija, i pogodna za turiste.
Izvor: inceptivemind.com