Site icon HighTech Hub

Prepoznavanje mjesta na kojima virus SARS-CoV-2 može da uđe u ljudske ćelije

Mapa koronavirusa pokazuje ključne ulazne tačke virusa u tijelo.

Japanski naučnici rade na pravljenju mape ljudskog tijela, da bi bolje razumjeli kako koronavirus prodire u ljudske ćelije.

Naučnici su otkrili polazne tačke zaraze SARS-CoV-2 u nosu i očima. Receptori su, takođe, pronađeni u crijevima i vitalnim organima, kao što je srce.

Naučnici su pronašli dvije određene vrste ćelija u nosu, takozvane peharaste i cilijarne ćelije, kao vjerovatno početna tačka zaraze za COVID-19. Ove ćelije sadrže visok nivo proteina za ulazak, koje COVID-19 koristi da bi probio u naše ćelije.

SARS-Cov-2 koronavirusu su potrebna dva osnovna proteina, ACE2 i TMPRSS2, da bi ušao u ljudske ćelije. Prvi je protein receptor, za koji se virus zakači, dok je drugi proteaza, koja pokreće ulazak virusa u ćeliju.

U svrhe istraživanja, naučnici su ispitivali genomske podatke više od 20 različitih tkiva nezaraženih ljudi. Takođe su tražili koje pojedine ćelije sadrže oba osnovna proteina za ulazak, koje COVID-19 koristi da zarazi naše ćelije.

Dr. Mišela Noseda, viši autor sa Nacionalnog instituta za srce i pluća na Imperijalu, objasnila je: “istraživanje je otkrilo ključne uvide, ne samo kako virus dobija pristup tijelu, već i način na koji može da napada organe van disajnih puteva, i da dovede do obolijevanja organizma. Oštećenje srčanog tkiva i posljedično otkazivanje rada srca, posmatrani su u 20 procenata pacijenata sa COVID-19. Stoga je bilo važno istražiti kako virus može da prodre u ćelije srca, mapirajući prisustvo receptora SARS-CoV-2 u srcu, i proteaze koje omogućavaju virusu da uđe u ćelije”.

“Analizirali smo oko 500.000 pojedinačnih ćelija iz četrnaest ljudskih srca, i našli smo tri vrste ćelija koje su ulazni receptori: pericite, koji se nalaze u mreži sitnih krvnih sudova u srcu, ćelije srčanog mišića i fibroblaste, ćelije koje pomažu da se zadrži struktura srca. Poznavanje tačnih i vjerovatno ciljanih ćelija srca od strane virusa, pruža nam ključne podatke, neophodne da bi razumjeli mehanizme oštećenja, i vodili postupke liječenja.”

Dr. Varadon Sangnak, vodeći autor rada, sa Instituta Wellcome Sanger, rekao je: “Pronašli smo da su protein receptor ACE2 i proteaza TMPRSS2, koja može da pokrene ulazak SARS-CoV-2, izraženi u ćelijama različitih organa, uključujući i ćelije u unutrašnjoj strani nosa. Zatim smo otkrili da peharaste ćelije koje luče sluz, i cilijarne ćelije u nosu, imaju najveći nivo oba proteina za COVID-19 od svih ćelija disajnih puteva. To ove ćelije čini najvjerovatnijom infektivnom putanjom za virus”.

“Dva ključna ulazna proteina, ACE2 i TMPRSS2, pronađeni su i u uglu oka i sluznici crijeva. Ovo ukazuje na drugu moguću putanju zaraze, preko očnih i suznih kanala, i otkriva mogućnost fekalno-oralnog prenošenja.”

Dr. Sara Tajkman, viši autor sa Instituta Wellcome Sanger, i direktorka HCA komisije za organizaciju, rekla je: “Pošto pravimo atlas ljudskih ćelija, on se već koristi za razumijevanje COVID-19, i otkrivanje ćelija koje su ključne za početak i širenje zaraze. Ti podaci se mogu iskoristiti kako bismo bolje shvatili kako se koronavirus širi. Poznavati koje su to tačno vrste ćelija važne za prenošenje virusa, takođe pruža osnovu za razvoj potencijalnih postupaka liječenja za usporavanje širenja virusa”.

Istraživanje je obavljeno u saradnji sa Institutom Wellcome Senger, Univerzitetskog medicinskog centra Groningen, Univerziteta Cote d’Azur i CNRS u Nici.

Istraživački rad je dostupan na ovoj adresi.

Izvor: techexplorist.com

Exit mobile version