Nova inovacija omogućava, po prvi put, brojčani uvid u spontano kretanje djece u prirodnom okruženju.
Spontani i samovoljni pokreti djece, oslikavaju razvojnu cjelinu moždanih mreža, zbog toga što zahtijevaju usaglašeno uključivanje u rad više mjesta u centralnom nervnom sistemu. Prema tome, rano prepoznavanje odojčadi sa netipičnim razvojem motorike, daje nadu za otkrivanjem djece koja su u opasnosti da obole od neke od mnogobrojnih neurorazvojnih poremećaja.
Još je i ranije nova odjevna tehnologija obećavala da bi mogla da ponudi efikasne, prilagodljive veličine, automatizovane metode za procjenu kretanja kod odraslih osoba. Sada su naučnici sa Univerziteta u Helsinkiju napravili pametni kombinezon, koji tačno mjeri spontane i slobodne pokrete djece, u uzrastu od pet mjeseci.
Sampsa Vanatalo, profesor kliničke neuropsihologije na Univerzitetu Helsinkija, kaže: “Pametni kombinezon nam pruža prvu priliku da izmjerimo spontano i slobodno kretanje odojčadi izvan laboratorije. Dijete možemo poslati kući sa odijelom za ostatak dana. Sljedeći dan, ono bi bilo vraćeno bolnici, gdje bi se obrađivali podaci”.
“Nova vrsta analize brojno predstavlja pokretljivost djeteta, jednako pouzdano kao kada bi ljudsko biće to uradilo, gledajući video snimak. Nakon mjerenja, pokreti i fizički položaji djeteta, poznati su u sekundi, nakon čega računarska mjerenja mogu da se primijene na podacima.”
“Ovo je revolucionarni korak naprijed. Mjerenja predstavljaju alat za otkrivanje precizne varijacije u pokretljivosti, u uzrastu od pet mjeseci, što pametna medicinska odjeća nije mogla da ostvari do sada.”
Kombinezon može da orkrije nenormalnosti u neurološkom razvoju novorođenčadi, u ranoj fazi. Dakle, omogućava novu podršku.
Prema riječima Line Hatadže, profesorice pedijatrijske neurologije, razvojni poremećaji u današnjem svijetu, koji je dominantno pod pritiskom, predstavljaju znatnu opasnost, koja može dovesti do poteškoća sa učenjem i prepreka u konkurisanju za obrazovanje i posao. Oni, uz to, predstavljaju i faktor rizika za isključenje iz savremenog društva.
Hatadža ističe: “Rano otkrivanje razvojnih poremećaja, i podrška za svakodnevni, zdravi, suživot odojčadi sa porodicom i odraslima, predstavlja značajan faktor na nivou pojedinaca, porodica i društva”.
Pametni kombinezon se može koristiti za objektivno mjerenje uticaja različitih terapija i liječenja na razvoj djece.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Scientific Reports.
Izvor: techexplorist.com