Site icon HighTech Hub

Novi softver pravi optimizovane planove za hirurgiju upotrebom gama noža

Radiohirurgija upotrebom gama noža je vrsta radijacijske terapije za tretiranje tumora, vaskularnih deformacija i drugih nepravilnosti u mozgu. Pomoću posebne opreme, 200 malih snopova radijacije se usmjerava na tumor ili druge mete, sa submilimetarskom preciznošću.

Planiranje za ovu vrstu hirurgije se obično vrši ručno; neurohirurzi, u saradnji sa radio-onkolozima i doktorima, određuju: broj, veličinu, oblik i jačinu snopova koji će se primijeniti, i određuju tačno mjesto na koje ih treba usmjeriti, tako da se pokrije čitava oblast koja se tretira.

Djelotvornost planiranja, stoga, zavisi uopšte od iskustva ljekara. Da bi to uklonili iz jednačine, “Intuitivna terapeutika” je odlučila da razvije softver koji automatski računa sve kriterijume. Započeli su rad sa profesorom Žan-Filipom Tiranom u laboratoriji za obradu signala EPFL-a 2015. godine, i zajedno su razvili program IntuitivePlan, koji je sada dostupan na tržištu.

Program koristi optimalni inverzni sistem planiranja, gdje doktori zadaju dozu radijacije koja će se primijeniti na svaki dio oboljelog tkiva, kao i najveću dozu kojoj okolno tkivo smije biti izloženo. Na osnovu tih podataka, softver određuje hirurški plan koji optimizuje brojne kriterijume, uz unaprijed zadato ograničenje trajanja operacije, kako bi se ukupno vrijeme izloženosti zračenju svelo na najmanju moguću mjeru.

Profesor Mark Luvivji, šef neurohirurgije i direktor Centra za gama nož CHUV-a, rekao je: “Program koristi moćne tehnike procesiranja, kojim može da se dođe do optimalne kombinacije za manje od dva minuta. Za ručno planiranje je potrebno od 20-30 minuta – ponekad čak i više za složenije procedure. Softver često pronalazi planove koje mi ne bismo nikad zamislili, ili ne bi mogli da ih izmapiramo ručno”.

Za sada IntuitivePlan može da radi samo sa gama noževima, ali inženjeri već rade na prilagođavanju svog programa drugim vrstama radioterapijske opreme.

Više o ovom radu pročitajte ovdje, u časopisu Journal of Radiosurgery.

Izvor: techexplorist.com

Exit mobile version