Programiranje kvantnih računara zahtijeva svijest o zapetljanosti, fenomenu u kome su rezultati mjerenja kubita povezani. Preplitanje može utvrditi ispravnost algoritma i upotrebljivost programskih obrazaca. Jezik može da provjeri i opiše koji djelovi podataka su upleteni da bi se spriječile greške u kvantnom programu.
Zamršeni kubiti dovode do Ajnštajnove analize “sablasne akcije na daljini”. Tokom programiranja, odbacivanje jednog kubita a da pritom ne budete svjesni njegovog preplitanja sa još jednim kubitom, može da izbriše informacije odložene u drugom i tako ugroze tačnost programa.
Naučnici sa MIT-a kreirali su svoj programski jezik za kvantno računarstvo. Novi program, nazvan Twist, može da opiše i provjeri koji su djelovi podataka upleteni u kvantni program.
Da bi stvorili novi jezik, naučnici su koristili koncept pod nazivom Čistoća. On sprovodi odsustvo zapetljanosti i rezultira intuitivnijim programima, sa idealno manje grešaka.
Čarls Juan, doktor nauke sa MIT-a, student elektrotehnike i računarstva i vodeći autor novog rada u Twistu, rekao je: “Naš jezik omogućava programeru da napiše sigurnije kvantne programe eksplicitno navodeći kada kubit ne smije biti zapetljan sa drugim. Obzirom da razumijevanje kvantnih programa zahtijeva razumijevanje zapetljanosti, nadamo se da Twist otvara put jezicima koji jedinstvene izazove kvantnog računarstva čine pristupačnijim programerima”.
Twist je dizajniran tako da napiše programe za dobro poznate kvantne algoritme i detektuje grešku u njihovoj primjeni. Modifikovali su programe kako bi uveli relativno suptilnu grešku koju programer može da otkrije. Pokazalo se da Twist može automatski da identifikuje greške i odbije programe.
Koristeći Twist, naučnici dalje planiraju da kreiraju kvantne programske jezike višeg nivoa.
Fred Čong, profesor računarskih nauka na Univerzitetu u Čikagu i glavni naučnik u Super.Tech-u je rekao:”Kvantni računari skloni su greškama i teško ih je programirati. Razmišljajući o “čistoći” programskog koda, Twist pravi veliki korak ka olakšavanju kvantnog programiranja.”
Izvor: techexplorist.com