3D bioštampači su već stvarnost u nekim zemljama. Mogu se koristiti čak i u regenerativnoj medicini za transplantaciju tkiva i organa, i za popravljanje povreda. Nažalost, ova tehnologija se danas veoma teško primjenjuje, jer su bioštampači obično veoma veliki, i ne mogu se koristiti za popravku unutrašnjeg tkiva bez invazivne hirurgije.
Da bi riješili ovaj problem, istraživački tim sa Univerziteta Ćingua iz Pekinga je napravio prototip mikrorobota, koji ulazi u tijelo pomoću endoskopa kako bi obavio popravku tkiva unutar tijela.
Prema riječima profesora Dao Šua sa Univerziteta Ćingua, povreda želudačnog zida je uobičajeni problem kod probavnog sistema, i oko 12% svjetskog stanovništva pati od njega u različitoj mjeri. Bioštampanje – dostavljanje novih ćelija pravo na mjestu rane za oporavak tkiva, nudi vrlo korisni način za rješavanje problema. Međutim, za sada se ova tehnologija može upotrebljavati samo u ograničenoj mjeri.
Sastavni djelovi mikrorobota. Izvor: IOP Publishing
Nova bioštamparska platforma je delta robot, koji se sastoji od: čvrste podloge, pokretne platforme i tri ista kinematička lanca. Ima tri krajnje spojena dijela, između kojih se nalazi cijev za hidrogel. Mlaznica za štampanje se nalazi na kraju delta mehanizma. Hidrogel za štampanje se sastoji od tečnog rastvora želatin-alginata sa ljudskim epitelnim ćelijama želuca i ćelijama glatkog mišića želuca.
Mikrorobot može da se presavije, i tako zauzme puno manje prostora kada treba da uđe u tijelo pacijenta. Unutra otvara savijene djelove, i započinje postupak bioštampanja. Način rada delta robota je sljedeći: svaki od tri dijela se pokreće po jednim jednostavnim motorom sa osnove, i zajedno mogu da pomjeraju vrh za štampanje tkiva u bilo kom pravcu.
Istraživači sada žele da smanje veličinu osnove za štampanje mikrorobota, i razviju još djelotvornija “bio-mastila”.
U budućnosti, bioštampanje se može koristiti za liječenje različitih rana unutar tijela, bez potrebe za operacijom.
Više o ovom robotu možete pročitati ovdje.
Izvor: techexplorist.com