Napredak u mikroelektronici omogućio je upotrebu minijaturizovanih računara za autonomnu inteligenciju veličine čestice prašine. Trenutna minijaturizacija elektornike zahtijeva integrisane mikrobaterije za rad bilo kada i bilo gdje.
Istraživački tim predvođen Tehnološkim Univerzitetom u Kemnicu razvio je najmanju bateriju na svijetu koristeći samosastavljajući proces inspirisan rolatom. Baterija bi se, između ostalog, mogla koristiti za napajanje malih senzora u ljudskom tijelu.
Osnovna struktrura mikrobaterije sadrži naslagane tanke filmove na čipu ili stubovima elektroda. Međutim, ovi dizajni pate od slabijeg skladištenja energije a površina baterije ne može se značajno smanjiti ispod kvadratnog milimetra.
Nova mikrobaterija je veličine praha – manje od jednog kvadratnog milimetra i ima minimalnu gustinu energije od 100 mikrovati po kvadratnom centimetru. Tim je u tu svrhu namotao kolektore struje i trake elektroda napravljene od polimernih, metalnih i dielektričnih materijala na mikroskali. Istraživači su koristili proces savijanja ili mikro-origami.
Slojeviti sistem sa unutrašnjom napetošću se stvara uzastopnim premazivanjem tankih slojeva polimernih, metalnih i dielektričnih materijala na površinu pločice. Mehanička napetost se oslobađa skidanjem tankih slojeva, koji se zatim automatski vraćaju u oblik rolata kako bi se stvorila mikrobaterija cilindra sa samonamotavanjem. Metoda kompatibilna sa uspostavljenim tehnologijama proizvodnje čipova sposobna je da proizvede mikrobaterije velike propusnosti na površini pločice.
Tim koji stoji iza dizajna najmanje baterije na svijetu kaže da bi se mogla koristiti i u ljudskom tijelu, gdje sićušni senzori i aktuatori zahtijevaju neprekidno napajanje. Oni tvrde da bi punjive mikrobaterije takođe mogle da napajaju najmanje računarske čipove na svijetu oko deset sati, na primjer, da neprekidno mjere lokalnu temperaturu.
Doktor Minšen Žu rekao je da njihovi rezultati pokazuju ohrabrujuće performanse skadištenja energije na skali ispod kvadratnog milimetra, dok je profesor Oliver Šmit dodao da još uvijek postoji ogroman potencijal za optimizaciju ove tehnologije, kao i da se ubuduće očekuju mnogo jače mikrobaterije.
Izvor: inceptivemind.com