Šta je Internet of Things (IoT)?
Prvo treba definisati šta podrazumijeva pojam Internet of Things (u prevodu: internet stvari). Dok sa tehničkog pogleda obuhvata sve što je povezano na internet, ovaj pojam se više koristi za svakodnevne uređaje, aparate i druge stvari koje su opremljene internet vezom, omogućavajući im time da šalju i primaju podatke.
To ih pretvara u “pametne” predmete, sposobne za međusobnu komunikaciju i uticaj. Tehnologija IoT omogućava upravljanje i nadgledanje uređaja na daljinu. Neki od primjera su: pametna brojila za energiju, vozila povezana na internet i automobili bez vozača.
Kako industrija turizma može da iskoristi IoT?
Dok mnoge industrije mogu da iskoriste tehnologiju IoT, turizam je tako pozicioniran da može najviše da mu pogoduje, jer IoT može da omogući dalju automatizaciju, personalizaciju i bolje korisničko iskustvo. Takođe, može pojednostavniti svakodnevne zadatke koje obuhvata vođenje hotela ili turističke kompanije.
Lična kontrola
Jedna od najširih upotreba tehnologije IoT u turističkoj industriji jeste veći stepen personifikovanja unutar hotela i kod letova, što je uglavnom omogućeno dopuštanjem korisnika da upravljaju većim brojem uređaja ili usluga jednim uređajem, kao što je tablet ili njihov sopstveni telefon.
Pružanjem usluge upravljanja grijanjem, osvjetljenjem i televizijom putem interneta, korisnici ih mogu uključivati i isključivati sa jednog mjesta.
Udobnije putovanje
Još jedna odlična upotreba IoT podrazumijeva pojednostavljenje korisničkog iskustva u što većoj mjeri, kroz sve oblasti turizma. Na arodromima, mogu se koristiti senzori i slati podaci telefonima korisnika, obavještavajući ih kada je njihov prtljag blizu, kako bi ga brže našli.
U hotelima, postupak prijavljivanja se može pojednostavniti, slanjem elektronskih ključeva telefonima gostiju, koji ih, kada se upotrijebe, automatski prijave bez potrebe za zadržavanjem na recepciji.
Pametna ušteda energije
Neki hoteli već koriste IoT za kontrolom potrošnje energije. Senzori automatski mjere jačinu prirodnog osvjetljenja u prostoriji, smanjujući po potrebi svijetljenje sijalica, čime se troši manje energije i jako osvjetljenje se koristi samo kada je nivo prirodne svjetlosti dovoljno nizak. Isti princip može da se koristi i za grijanje.
Izvor: revfine.com
Leave a Reply