Site icon HighTech Hub

Kako će se odvijati život pod uticajem koronavirusa tokom naredne godine

Izgleda da koronavirus neće proći dok ne dobijemo uspješnu vakcinu. Treba se pripremiti za mogućnost da izmijenjeni način života potraje duže vremena.

Drugi talas može biti još ozbiljniji od prvog. Iako se španska groznica pojavila u martu 1918. godine, ipak su drugi talas u ljetu i treći u nastupajućoj zimi odnijeli dio života od procijenjenih 50 miliona. Nevolja u državama, u kojima su sada na snazi mjere zatvaranja, je u tome što je teško predvidjeti kada će doći do vrhunca drugog talasa, koliko će biti ozbiljan, i da li će uopšte i doći do toga. U jednom istraživanju sa Harvarda, epidemiolozi su, modelujući izgled budućeg talasa, otkrili da bi bilo kakve jednokratne mjere socijalne distance pomjerile vrhunac epidemije do jeseni, gdje su odjeljenja intenzivne njege obično zauzetije nego sada.

Socijalna distanca je mač sa dvije oštrice. Dok ostvaruje najbitniji zadatak da uspori širenje bolesti i spriječi njeno dopiranje do naugroženijih u društvu, ona, takođe, ostavlja veći dio stanovništva bez prilike da dobiju bolest i steknu potencijalno vrijedni imunitet.

U UK-u, Imperijalni koledž je došao do sličnih zaključaka. Njegovi modeli ukazuju na to da, čak i nakon petomjesečnog trajanja socijalne distance, UK će se suočiti sa drugim talasom sredinom novembra. U oba izvještaja se navodi da bi se samo upornim mjerama socijalne distance sa prekidima izbjegao drugi talas, ali te mjere bi morale biti na snazi duže od godinu dana da bi se on uspješno izbjegao.

“Da bi se potpuno izbjegla opasnost, mislim da će vakcina biti neophodna. Prosto nije izvodljivo da razmišljamo o sticanju imuniteta ili dostizanju nekog stepena zaraze u stanovništvu, a da se time ne narušavaju stvari”, rekla je Natali Din, biostatičar Univerziteta Floride. Trenutno se ispituju 44 različite vakcine protiv virusa Sars-CoV-2, od kojih su dvije već na kliničkom ispitivanju.

Šta će biti u međuvremenu? Din kaže da je period suzbijanja prilika da dobijemo malo vremena i ojačamo sisteme za testiranje i praćenje kontakata, pomoću kojih ćemo potiskivati širenje zaraze dok budu spremne vakcine.

Svi ovi događaji će ostaviti traga na čitavu generaciju. I, na kraju, kad se izmjeri šteta i rane zacijele, moramo se pripremiti za sljedeću pandemiju.

Izvor: wired.co.uk

Exit mobile version