Klinička i nacrtna razmatranja će biti objavljena na internetu; cilj je da se doprinese brzom povećanju proizvodnje uređaja, kako bi se ublažili njihovi nedostaci u bolnicama.
Ovaj novi uređaj obuhvata ambu-kesu, koju bolnice već posjeduju izobilno, i predviđene su za ručno stiskanje. Umjesto toga, stiskaju se mehaničkim papučicama, koje pokreće mali motor. To usmjerava vazduh kroz cijev koja je postavljena u vazdušni kanal pacijenta.
Bez obzira koju procjenu razmatrali, nema dovoljno ventilatora za pacijente sa Covid-19.
Koronavirus opterećuje zdravstveni sistem u svijetu, i jedan dio medicinske opreme, koji spasava živote, naročito hvali: mehanički ventilatori.
Ventilatori pomažu pacijentima kod disanja kada nijesu u stanju da dišu samostalno.
Da bi se izborili sa ovim manjkom, brzo okupljena grupa dobrovoljaca: inženjera, ljekara, stručnjaka za računare i drugih, okupljenih u MIT-u, nazvana MIT E-vent, radi na osmišljavanju bezbjedne, jeftine, zamjene za hitne slučajeve, koja se može napraviti brzo širom svijeta.
Studenti, koji su sarađivali sa mjesnim ljekarima, osmislili su jednostavni ventilacioni uređaj, koji se može napraviti od djelova koji koštaju oko sto dolara.
Ventilator pruža dah stiskanjem obične kese sa ventilom i maskom (BVM) rukom sa okretnim zglobom, što oslobađa potrebe za ljudskim rukovanjem BVM-om.
Prvi model je proizveden od akrilika, veličine 285 x 170 x 200 mm, i težine 4,1 kg. Pokreće ga električni motor, koji napaja baterija od 14,8 volti, i ima podesivu disajnu zapreminu do najviše 750 ml.
Zapremina disanja i broj udisaja po minutu se podešavaju pomoću jednostavnih dugmadi. Uređaj takođe ima način rada sa potpomognutim upravljanjem, kao i upozorenje koje ukazuje na preveliki pritisak u sistemu.
Ovaj tim posebno zabrinjavaju dobronamjerni, ali neiskusni pojednici koji samostalno pokušavaju da naprave ovakav sistem bez potrebnog medicinskog znanja i stručnog znanja o uređajima koji mogu da rade danima; oko milion ponavljanja je potrebno da se pomogne pacijentu ventilacijom kroz dvije nedjelje.
Nadalje, potreban je kod otporan na greške, jer su ventilatori tačni uređaji koji obavljaju radnju od životnog značaja. Kako bi prekinuli širenje dezinformacija, ili nepromišljenih savjeta, tim je na svojoj internet adresi dodao provjerene podatke o kliničkoj upotrebi ventilatora, i uslova za učenje i nadgledanje korišćenja ovih sistema. Svi ovi podaci su besplatno dostupni na: e-vent.mit.edu.
Jedan od članova tima ističe: “Mi uputstvo za pravljenje (kliničko, mehaničko, električno/kontrolno, testiranje) objavljujemo ažurno, kako napreduje razvoj i dokumentacija. Ohrabrujemo kliničko-inženjerske ekipe, koje su u mogućnosti, da rade sa svojim lokalnim resursima, pridržavajući se glavnih karakteristika i bezbjednosnih informacija, i otvoreni smo za svaku informaciju od strane drugih timova”.
“Ovo nije zadatak za tipične ljude koji sve rade samostalno, jer zahtijeva posebno razumijevanje kliničko-tehničkog upravljanja, i mora raditi u skladu sa strogim pravilima i uputstvima Američke uprave za hranu i ljekove (FDA).”
“Ovakvi uređaji se moraju proizvesti u skladu sa zahtjevima FDA, i trebalo bi se upotrebljavati jedino pod nadzorom doktora. Odjeljenje za zdravstvo i ljudske usluge je izdalo obavještenje, i kome navodi da nijesu sve radnje, povezane sa Covid-19, podložne pravnoj odgovornosti, ali to ne mijenja naš teret njege. Sada čekamo odgovor FDA o projektu. Na kraju, želimo da tražimo njihovo odobrenje. Međutim, za to treba neko vrijeme.”
Rad možete pročitati ovdje.
Izvor: techexplorist.com