Jačanje relevantnosti ICT oblasti u poljoprivredi
Razvijanje pametnih ICT rješenja u poljoprivredi, izazovi u dizajnu
Prof. dr Radovan Stojanović
ETF, Podgorica, MANT Crna Gora, predsjedavajući MECO konferencije, urednik Elsevier’s MICPRO Journal-a
Izrada rješenja u oblasti pametne poljoprivrede
- Nerijetko je pametna poljoprivreda trend
- Neće svako rješenje odgovarati Vašim potrebama
- Skoro uvijek su pametna rješenja rađena “po mjeri”
- Najprije definišite šta želite? Nekad zbog trendova možete izgubiti novac i vrijeme.
- Ne zaboravite da je vrijeme „neobnovljiv“ resurs.
- Optimizacija nije nikada završeno pitanje, ali treba da se trudimo što najviše možemo da postignemo optimalno rješenje (čak i u matematici)
Moderni sistemi precizne poljoprivrede
Razni načini da se riješi problem?
Parametar za utvrđivanje količine azota u usjevu? Drugačiji način da se riješi problem?
- Dronom
- Pametnim telefonom (androidom)
- Ručnim metrom
- Ručno
Razvojni koraci
Odlučite da li vam treba PP sistem (sistem precizne poljoprivrede)? Uradite SWOT analizu i izvucite zaključke i odluke. Definišite svoje ciljeve i težnje. Svaka farma ima prioritete. Ako je vaša farma na području gdje je klima suva, nadzor vlažnosti tla mogao bi biti vaš glavni cilj. Ključni ciljevi koje želite da postignete će na kraju odrediti ostatak projekta – od strukture senzora do softverske arhitekture. Počnite od jednog prioriteta. Treba da se odlučite za tehnologiju prenosa podataka? Prenos podataka automatski ili ručno? Sirovi podaci ili rijetki podaci? Blizu, daleko? Zatvoreni, otvoreni prostor? Koju tehnologiju koristiti za prenos podataka, od Serial do WPLAN-a.
Odrediti ključne izvore napajanja? Udaljenost putovanja podataka takođe je važna jer direktno utiče na vijek trajanja baterije senzora. Potrošnjom energije možete upravljati tako što ćete regulisati učestalost prenosa podataka ili prenošenjem manje količine podataka. Kako god, potrošnja električne energije i izvori energije zahtijevaće preliminarne procjene. Procijenite učestalost prikupljanja podataka? Potrošnja energije i vijek trajanja senzora takođe će zavisiti od učestalosti prikupljanja podataka. Koliko često treba prikupljati podatke koji su Vam potrebni, kako biste isporučili vrijednost?
Razmišljate o specifikaciji senzora? Izaberite odgovarajući senzor. Izbor senzora je vrlo stručan posao. Uzmite u obzir da je većina mjerenja „fiziološka“. Razmišljate o samokalibraciji? Obično dizajn preskoči ovu stavku, ali kako ćete znati da vam senzor šalje odgovarajuću vrijednost. Na primjer, mjerenje Ph vrijednosti. Napraviti mini model i testirati sistem? Obično u laboratoriji ili „mini vrtu“ treba da uradite sistem za mini testiranje. Sistem treba da radi na modelima.
Instalirati sistem na licu mjesta? To je naporan rad, ne samo u pogledu elektronike ili ICT-a, potrebni su vam mašinski, građevinski inženjeri, majstori. Probni rad na licu mjesta? Sprovedite procedure testiranja. Ne zaboravite testiranje “worst case” scenarija.
Zaključak
Iako precizna poljoprivreda predstavlja izazov, trebalo bi da svoje vrijeme i svoj biznis osmislite tako da bude optimalan i izvodljiv. Za to je potrebno da poznajete ekonomiju, agronomiju, računare i kvalitet života. Imajte na umu: „Veoma je teško dizajnirati proizvode za određenu grupu ljudi. Često ljudi ni ne znaju šta žele dok im to ne pokažete. ” – Stiv Džobs
Točak tehnologije uvijek napreduje…