Site icon HighTech Hub

Izrada sočiva pomoću paukove svile

Paukova svila ima puno primjena, uključujući i one u biomedicini. Sada su naučnici sa Univerziteta Tamkang i Nacionalnog univerziteta Jang-Ming u Tajvanu otkrili još jednu namjenu za paukovu svilu.

Kako su mehaničke osobine paukove svile superiornije u poređenju sa sintetičkim vlaknima za inženjering tkiva, ona se može koristiti za pravljenje sočiva, korisnih za biološko snimanje.

Naučnici su sakupili glatka, pravilna vlakna svile od pauka pholcus phalangioides, poznatog kao kućni pauk, i nakapali su smolu na svileno vlakno. Kako se smola zgušnjavala na vlaknu, usljed svojstava vlažnosti svile se prirodno oblikovala u oblik kupole, za što su shvatili da se može upotrijebiti kao optičko sočivo. Mehaničke i optičke osobine svile, čine je savršenom za podržavanje sočiva.

Kad su usmjerili laser prema sočivu, ono je dalo visokokvalitetni fotonski nano-mlaz, koji može da omogući snimanje velikih površina u visokoj rezoluciji za biomedicinske potrebe. Utičući na vrijeme koje svila provede pod kapljicom smole, veličina sočiva se može mijenjati, što omogućava optimizaciju fotonskih nano-mlazova za željenu vrstu snimanja.

Čeng-Lang Liju, jedan od autora istraživanja i profesor na Nacionalnom univerzitetu Jang-Ming, rekao je: “Kupolasto sočivo sa fleksibilnim fotonskim nano-mlazovima je podesno za snimanje objekata nano veličine u različitim dubinama unutar biološkog tkiva”.

Nakon dodatnog ispitivanja, naučnici se nadaju da će se ovakva vrsta sočiva na osnovu paukove svile moći iskoristiti za davanje svjetlosti za biološko snimanje i rad.

Istraživanje je objavljeno u časopsu Journal of Applied Physics, i možete ga pročitati ovdje.

Izvor: techexplorist.com

Exit mobile version