Site icon HighTech Hub

Blokčejn platforma u turizmu

Četvrta industrijska revolucija sa sobom donosi niz promjena koje utiču na razne aspekte svakodnevnice, počevši od prekomjerne upotrebe pametnih telefona koji nas čine uvijek dostupnim i oduzimaju nam osjećaj za realnost, do tektonskih promjena u privredi. Gotovo da ne postoji industrija koja nije “pogođena” ovom realnošću. Jedna od grana industrije koja u najvećem broju zemalja znatno utiče na rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) jeste turizam. Turizam već decenijama koristi tehnologiju, još od same pojave interneta, kako bi se unaprijedile sve faze procesa putovanja, od izbora destinacije, rezervisanja smještaja i planiranja aktivnosti do ocjenjivanja putovanja itd.

Sve veća samostalnost i angažovanost potrošača, zahvaljujući pristupu mobilnim mrežama i platformama koje se sve više specijalizuju, tjeraju turističke radnike da idu u korak sa potrebama i prilagođavaju se kako bi što bolje odgovorili na potražnju. To prilagođavanje ogleda se upravo u korišćenju mogućnosti koje pruža ICT svijet, kako bi se osigurala održivost turističkih aktivnosti i kako bi se privukli “smart tourists” (turisti koji koriste pametne tehnologije). Uopšteno govoreći, pametni turizam ima za cilj razvijanje informaciono-komunikacione infrastrukture i sposobnosti u cilju poboljšanja cjelokupnog turističkog djelovanja.

Ono najdragocjenije što su informaciono-komunikacione tehnologije donijele sa sobom jeste brža razmjena informacija. Svi izazovi koji iz toga proističu doveli su do pojave blokčejna (blockchain). To je decentralizovana baza podataka sačinjena od manjih blokova koji sadrže informacije o digitalnim transakcijama. Može se porediti sa glavnom finansijskom knjigom u računovodstvu. Usko je povezan sa pojmom kriptovalute (npr. “bitcoin” ima svoj blokčejn). Ovaj princip se uveliko koristi za finansijske transakcije, gdje su svi podaci zagarantovano zaštićeni i ne može doći do prevare.

Prednosti blokčejn platformi u turizmu mogle bi se iskoristiti na mnogo načina. Neki primjeri su smanjenje troškova koji proističu iz posredovanja turističkih agenata, ukidanje redova i čekanja na aerodromima (npr. prostim skeniranjem otiska prsta ili zjenice oka), praćenje prtljaga tokom letova itd. Međutim, najvažnija prednost korišćenja ovakvih platformi jeste mogućnost plaćanja. Jedna od takvih platformi je Platforma za pametni turizam provincije Jeonbuk (Južna Koreja), izrađena preko Glosfer Enterprise Platforme zasnovane na HYCON platformi. Ona je predstavljena na Nedjelji promocije blokčejna krajem 2019. godine. Ova platforma omogućava plaćanje kroz blokčejn lokalnu valutu. Očekuje se da će se platforma u Južnoj Koreji ove godine zvanično početi sa upotrebom u prodavnicama.

Više informacija o HYCON platformi možete naći na:

Medium: https://medium.com/@teamhycon
Web: https://hycon.io

Da li će blokčejn platforme potpuno izmijeniti način plaćanja u budućnosti, pokazaće vrijeme. Kako god, ovakav način funkcionisanja je tek na samom početku. Uprkos manama i neriješenim pitanjima, procjenjuje se da će ovakve platfome biti sve zastupljenije u turizmu širom svijeta.

Exit mobile version