Bezbjednosne mjere na aerodromima i željezničkim stanicama su se znatno povećale zadnjih godina. Kompanije iz ove industrije veoma zanima razvoj novih proizvoda, koji boravak na aerodromima čine sigurnijim.
Psi tragači, koji mogu da namirišu bombe zahvaljujući posebnoj obuci, često se koriste za pronalaženje eksploziva. Novo biotehnološko rješenje bi moglo da zamijeni životinje.
U saradnji sa kalifornijskim startapom Koniku, evropski avio gigant Erbas trenutno radi na ispitivanju posebnih biotehnoloških senzora, ili “elektronskog nosa”, koji pomoću bioloških ćelija oponaša pse tragače. Ovi senzori olakšavaju pronalaženje bombi i drugih eksploziva.
Senzor u obliku meduze koristi silicijumske procesore, i opremljen je živim ćelijama, sposobnim za nalaženje eksploziva. Biološki senzori koji se upotrebljavaju su embrionske ćelije bubrega, poznate i kao HEK ćelije, ili astrociti, moždane ćelije u obliku zvijezde. One su, zatim, genetski izmijenjene tako da imaju mirisne receptore, koji proizvode signal uzbune kada dođu u dodir sa molekularnim jedinjenjima opasnosti ili prijetnje za čije su otkrivanje programirani.
“Razvili smo tehnologiju, koja je sposobna da osjeti miris: udiše vazduh, i u suštini vam govori šta je u vazduhu”, rekao je osnivač Konikua, Ošiorenoja Agabi.
Radeći sa Erbasom od 2017. godine, ovaj startap želi da napravi uticajno, sveobuhvatno, bezbjednosno rješenje. Zbog sadašnjih okolnosti, postavlja se pitanje da li ovi biotehnološki senzori mogu da se upotrijebe i u borbi sa virusnim oboljenjima. Nedavno smo vidjeli kako psi tragači uče da prepoznaju zaražene sa COVID-19. Stoga se može očekivati da elektronski nos vremenom dobije mogućnost imitiranja ove nove sposobnosti. Dresirani psi mogu, takođe, da otkriju rak prostate sa velikom tačnošću, pa Koniku namjerava da uradi isto u budućnosti.
Erbas planira da počne sa upotrebom biotehnoloških senzora, koji mogu da nanjuše eksplozive, na aerodromima do kraja 2020.
Izvor: inceptivemind.com