Grupa naučnika sa Univerziteta RMIT u Melburnu, Australiji, napravila je vještačku elektronsku kožu, koja reaguje na bol isto kao prirodna koža. Trenutno u fazi prototipa, ona imitira gotovo trenutni povratni odziv tijela, i može da odgovori na doživljaje bola istom munjevitom brzinom kojom nervni signali putuju do mozga.
Naučnici predviđaju da uređaj može otvoriti put ka: boljoj protetici, pametnijoj robotici i neinvazivnim zamjenskim rješenjima za presađivanje kože.
Vodeći istraživač, profesor Madu Baskaran, rekao je: “Koža je najveći čulni organ našeg tijela, sa složenim osobinama koje služe slanju munjevitih signala kada nešto boli. Mi svo vrijeme osjećamo posredstvom kože, ali naš odziv na bol se pojavljuje samo u određenim trenucima, na primjer, kada dodirnemo nešto vruće ili oštro”.
“Nikakva elektronika nije mogla da oponaša realistično taj ljudski osjećaj bola – sve do sada. To je ključni korak naprijed u budućem razvoju naprednih sistema reakcije, koji su nam neophodni za pametnu protetiku i robotiku.”
Pored prototipa za osjećanje bola, naučnici su napravili još tri uređaja koristeći rastegljivu elektroniku, za osjećanje i odziv na promjene temperature i pritiska.
Istraživač Ataur Raman je naveo da su memorijske ćelije u svakom prototipu bile odgovorne za pokretanje odziva kada su: pritisak, toplota ili bol dostizali određenu granicu.
“To znači da naša vještačka koža razlikuje nježno dodirivanje pina prstoom od slučajnog ubadanja njime, što predstavlja kritičnu odliku, koja nikada ranije nije ostvarena u elektronici.”
Naučno-istraživački rad možete pogledati ovdje,
Izvor: techexplorist.com
Leave a Reply