Site icon HighTech Hub

Stršljen koji pretvara svjetlost u električnu energiju

Naučnicima je već bilo poznato da neke vrste stršljenova, iz nepoznatih razloga, proizvode električnu energiju unutar svog egzoskeleta, kako navodi vođa istraživanja Marijan Plotkin sa Univerziteta u Tel Avivu.

Plotkinov mentor, Jakov Išej, došao je do tog otkrića nakon posmatranja aktivnosti insekta u periodu kada je sunce najjače – što je neobično za stršljenove. Istraživači su otišli korak dalje, ispitujući strukturu egzoskeleta da bi otkrili kako se stvara električna energija.

Njihovo istraživanje je pokazalo da pigmenti iz braon tkiva stršljenova (vespa orientalis) primaju svjetlost, dok žuto tkivo proizvodi električnu energiju. Način na koji se ona koristi još nije u potpunosti shvaćeno, naveo je Plotkin.

“Dok vještački proizvedene solarne ćelije obično imaju efikasnost od 10-11% u proizvodnji električne energije, ćelije stršljena su efikasne tek 0,335%. Vidjeli smo prikupljanje sunčeve energije kod biljaka i bakterija, ali nikada ranije kod životinja.”

Naučnici su vidjeli da veliki dio braon tkiva sadrži melanin, pigment koj štiti ćelije ljudske kože upujajući štetne ultraljubičaste zrake, pretvarajući ih u toplotu. Strukturna analiza braon tkiva je otkrila i žlijebove koji primaju svjetlost, kanališući zrake kroz tkiva i razdvajajući ih u manje zrake. Braon tkiva su kao svjetlosne zamke – samo 1% svjetlosti bude odbijen nazad.

Žuto tkivo stršljena sadrži tamni pigment ksantopterin, koji daje boju krilima leptira i mokraći sisara. Naučnici su izdvojili ksantopterin u tečni rastvor i postavili ga unutar elektrode solarne ćelije. Kada su osvijetlili elektrodu, pigment iz rastvora je proizvodio električnu energiju.

Izvor: nationalgeographic.com

Exit mobile version