Site icon HighTech Hub

Solarna ćelija koja radi dugo i nakon zalaska sunca

Oko 750 miliona ljudi u svijetu tokom noći nema pristup struji. Solarne ćelije daju energiju tokom dana, ali ušteda energije za kasniju upotrebu zahtijeva znatno skladištenje energije.

U časopisu Applied Physics Letters, istraživači sa Univerziteta Stanford konstruisali su fotonaponsku ćeliju koja prikuplja energiju iz okoline tokom dana i noći, izbjegavajući u potpunosti potrebu za baterijama. Ovaj uređaj koristi toplotnu energiju koja je istog reda veličine kao i dolazeće sunčevo zračenje.  

Noću, solarne ćelije zrače i gube toplotu prema nebu, dostižući temperaturu nekoliko stepeni ispod ambijentalnog vazduha. Uređaj u razvoju koristi termoelektrični modul za generisanje napona i struje iz temperaturnog gradijenta, između ćelije i vazduha. Ovaj proces zavisi od termičkog dizajna sistema, koji uključuje toplu i hladnu stranu.

Tim je demonstrirao proizvodnju energije u svom uređaju tokom dana, kada radi unazad, i doprinosi dodatnoj snazi koja je uobičajena za solarnu ćeliju. Podešavanje je jeftino, i u principu može se ugraditi u postojeće solarne ćelije. Jednostavno je, pa je samim tim izvodljiva ugradnja na udaljenim lokacijama sa ograničenim resursima.

 Autor Zunaid Omair, rekao je da su uspjeli da od gotovih komponenti naprave cijelu stvar, da imaju veoma dobar termički kontakt, i da je najskuplja stvar u cijeloj postavci sam termoelektrični generator.

Korišćenje električne energije noću za osvjetljenje, zahtijeva nekoliko vati snage. Sadašnji uređaj generiše 50 milivati po kvadratnom metru, što znači da bi za osvjetljenje bilo potrebno oko 20 kvadratnih metara fotonaponske površine.

Autor Šenhui Fen je rekao da nijedna od komponenti nije posebno projektovana, i da ima prostora za poboljšanje. Ukoliko se zaista dizajnira svaka od komponenti za ovu svrhu, onda bi performanse mogle biti mnogo bolje.

Tim ima za cilj da prilagodi toplotnu izolaciju i termoelektrične komponente uređaja. Oni istražuju inžinjerska poboljšanja same solarne ćelije kako bi poboljšali performanse radijacionog hlađenja bez uticaja na njenu sposobnost, prikupljanja solarne energije.

Izvor: techxplore.com

Exit mobile version