Istraživači sa Univerziteta u Kvinslendu su postavili novi svjetski rekord u efikasnosti pretvaranja solarne energije u električnu.
Profesor Lijanžou sa svojim kolegama saradnicima na Univerzitetu u Kvinslendu. Izvor: Univerzitet u Kvinslendu.
Današnje solarne tehnologije koriste čvrste i skupe materijale. Sada su inžinjeri sa Univerziteta u Kvinslendu razvili savitljivu, jeftinu i tanku solarnu foliju, koja je vrlo efikasna. Može se postaviti na bilo koju ravnu površinu, od najmanjih uređaja pa do najvećih zgrada, pretvarajući je na taj način u fotoćeliju.
Njen način rada se bitno razlikuje od solarnih ćelija koje se danas koriste, zbog toga što nanočestice, poznate kao kvantne tačke, međusobno razmjenjuju elektrone unutar folije pod uticajem sunčeve svjetlosti, i na taj način proizvode elektricitet.
Ove kvantne tačke se štampaju na tankoj savitljivoj foliji, koja ostaje providna za ljudsko oko, tako da predmeti njome prekriveni zadržavaju jasnoću boje. Osim toga, može se jednostavno štampati pomoću 3D štampača koji bi mogao da obloži odgovarajuću površinu, stvarajući u suštini solarnu ćeliju.
Pomoću ovih kvantnih tačaka, istraživači su nedavno dostigli ukupnu efikasnost pretvaranja energije od 16,6%, što predstavlja svjetski rekord u datoj kategoriji. Prethodni rekord u tehnologiji korišćenja kvantnih tačaka je iznosio 13,4%.
Međutim, prozirne, savitljive folije omogućuju iskorišćenje solarne energije u područjima koja su se do sad pokazala nepristupačnim. Prema riječima naučnika, praktična upotreba je povećana malom težinom, kao i činjenicom da kvantne tačke mogu da rade efikasno pod slabijim osvjetljenjem, kao na primjer po oblačnom vremenu, ili osvjetljenju u zatvorenom prostoru.
“Ovo nam donosi veliki izbor mogućih primjena, uključujući mogućnost da se koristi kao providni omotač koji bi napajao kartice, avione, domaćinstva, kao i odjevnu tehnologiju. Najzad, moglo bi da odigra ključnu ulogu u ostvarivanju cilja Ujedinjenih nacija da se poveća udio obnovljive energije na svjetskom tržištu”, rekao je profesor Lijanžou Vang, vođa istraživačkog tima.
Kako trenutno stvari stoje, ukupna efikasnost kvantnih tačaka je manja nego kod silicijumskih fotoćelija, i, prema tome, tim namjerava da razvije hibridni sistem za potrebe industrije, koji bi povećao fleksibilnost solarne energije.
Naučnici se nadaju da će prva rješenja u manjim veličinama biti dostupna na tržištu u naredne dvije godine. Naučnicima će biti potrebno tri do pet godina da proizvedu veće modele, koji bi mogli da prekriju čitave krovove.
Rezultati istraživanja su objavljeni u časopisu Nature Energy.
Izvor: techexplorist.com