Nadograđujući već postojeći dizajn elektroda za ultra tanke solarne ploče, istraživači sa Stanforda i njihovi saradnici iz Koreje su razvili novu arhitekturu za OLED displeje (Organic Light-Emitting Diode—display), koja može da omogući televizorima, telefonima i uređajima proširene stvarnosti rezoluciju do 10.000 piksela po inču (PPI). Poređenja radi, rezolucija novih pametnih telefona se kreće od 400 do 500 PPI.
Displeji toliko velike gustine piksela će moći da pruže zapanjujuće slike sa detaljima koji su bliski gledanju uživo. “Iskoristili smo činjenicu da svjetlost u nanorazmjeri može da teče između objekata poput vode”, rekao je Mark Brongerzma, profesor nauke o materijalima.
Osim rekordne gustine piksela, novi “metafotonski” OLED displeji će imati jaču svjetlost i bolju tačnost boja nego prethodne verzije, i biće lakši i jeftiniji za proizvodnju.
U srži OLED-a se nalaze organski materijali koji emituju svjetlost. Oni su postavljeni između visoko reflektivnih i poluprozirnih elektroda, koje omogućuju protok struje ka uređaju. Kada struja teče kroz OLED, emitori daju crvenu, zelenu ili plavu svjetlost. Svaki piksel unutar OLED displeja se sastoji od manjih pod-piksela koji proizvode ove osnovne boje. Kada je rezolucija dovoljno visoka, ljudsko oko doživljava piksele kao jednu boju.
Istraživači su u laboratorijskim testovima uspješno proizveli minijatirne displeje. U poređenju sa filtrirajućim bijelim OLED-ima, koji se koriste u televizorima, ovi pikseli su imali bolju jasnoću boje i dvostruko veću efikasnost osvjetljenja.
Izvor: techxplore.com