Site icon HighTech Hub

Odjeća sada može direktno da mjeri vitalne zdravstvene znakove

Udobna odjeća sa elektronikom, koja prilagođava oblik, mogla bi se koristiti za praćenje zdravlja pacijenata sa daljine.

Naučnici MIT-a su razvili senzor, koji može da se zakači za rastegljivu tkaninu. Odjeća sa ugrađenim senzorima, koja može da se pere u veš mašini, može da nadgleda vitalne znake, poput: temperature, disanja i otkucaja srca.

Prema riječima naučnika, ovakva vrsta senzorne tehnologije bi se mogla koristiti za nadgledanje bolesnika, bilo u kući ili bolnici, kao i sportista ili astronauta.

“Možemo bilo koje komercijalno dostupne elektronske djelove da ugradimo u tekstilu koji nosimo svakodnevno, stvarajući usklađeni odjevni predmet”, rekao je Kenan Dagdeviren.

Naučnici su htjeli da naprave odjevne predmete sličnije odjeći koju obično nosimo, upotrebom rastegljivih materijala, koji imaju odstranjive elektronske senzore ugrađene unutar njih. Ali, u ovom slučaju, tekstil nije električno funkcionalan. To je samo pasivni dio naše odjeće, tako da možete da nosite uređaje udobno i prijatno tokom svojih dnevnih aktivnosti.

Za ovo ispitivanje, istraživači su osmislili prototip majice sa 30 temperaturnih senzora, i akcelerometrom, koji može da mjeri pokrete onoga ko ga nosi, broj otkucaja srca i učestanost disanja. Odjeća, zatim, može da pošalje ove podatke telefonu bežičnim putem.

Dalje, naučnici su odabrali savitljivi materijal od poliestera, zbog njegovog svojstva da otklanja vlagu i sposobnosti da se prilagođava koži.

Prijatna odjeća osigurava čvrst kontakt senzora sa kožom, zadržavajući udobnost. Razdvojivi bežični modul vam pruža mogućnost da lako dopunite i operete odjeću.

Kenan Dagdeviren, profesor asistent medijske umjetnosti i nauka na MIT-u, ističe: “Spolja izgleda kao obična majica, ali iznutra možete da vidite elektronske djelove, koji dodiruju vašu kožu. Ona se pribije uz tijelo, i aktivni djelovi senzora su otkriveni koži”.

Naučnici su testirali svoje prototipne majice na ljudima koji su vježbali u teretani. Kako senzori pokrivaju veliku površinu tijela, mogli su da posmatraju promjenu temperature na različitim djelovima tijela, i način na koji su ove promjene međusobno povezane.

Dagdeviren je dodao i: “Ovakve majice se mogu lako proizvoditi u različitim veličinama, kako bi odgovarale različitim starostima i građama tijela”.

Ovaj rad je objavljen u časopisu Flexible Electronics.

Izvor: techexplorist.com

Exit mobile version