Site icon HighTech Hub

Novi način za proizvodnju električne energije pomoću okeanskih talasa

Tim istraživača Kineske akademije nauka razvio je novi način za proizvodnju električne energije pomoću okeanskih talasa. U svom radu objavljenom u časopisu One Earth, grupa opisuje kako njihov novi uređaj radi i koliko je dobar u poređenju sa drugim uređajima koji se napajaju talasima.

Tokom proteklih nekoliko godina, solarna, geotermalna energija i energija vjetra dominirale su vijestima o razvoju alternativnih izvora energije. Jedan izvor primjetno zaostaje – snaga talasa. Svjetski okeani i velika jezera proizvode talase, za koje su naučnici primijetili da se mogu koristiti za proizvodnju električne energije. Nažalost, do sada se takvi napori nisu pokazali isplativim. Trenutni sistemi uglavnom podrazumijevaju korišćenje talasa za guranje magneta kroz zavojnice, što se ispostavilo da je glomazno i skupo, i veoma neefikasno. U ovom novom naporu, tim u Kini je preduzeo potpuno novi pristup problemu – koristeći talase za generisanje statičkog elektriciteta.

Drugi istraživači su pokušali da naprave uređaje koji mogu da stvore statički elektricitet koristeći druge vrste kretanja, kao što su odjeća ili ranac ili čak čarape. Ali do sada nijedan proizvod zasnovan na ovom pristupu nije stigao na tržište. U ovom novom naporu, istraživači gledaju na mnogo veći uređaj, jedan po uzoru na zmiju anakondu.
U svom pristupu izgradili su više malih nanogeneratora koji plutaju na površini okeana. Svaki od nanogeneratora je povezan zajedno pomoću fleksibilnog konektora. Statički elektricitet koji generišu svi nanogeneratori se zatim objedinjuje da bi se iskoristio kao izvor energije. Nanogeneratori imaju zavojnice nalik oprugama unutar sebe sa djelovima koji se trljaju jedan o drugi dok talasi pomjeraju uređaj – djelovi koji se dodiruju stvaraju statički elektricitet, baš kao čarape u mašini za sušenje.

Testiranje njihove ideje pokazalo je da je uređaj sposoban da generiše 347 vati snage po kubnom metru, što je, kako primjećuju, otprilike 30 puta bolje od drugog dizajna koji su korišćeni za prikupljanje električne energije iz talasa. Međutim, potrebno je dosta vremena i rada na njihovom sistemu prije nego što bude stavljen u komercijalnu upotrebu. Na primjer, trebalo bi riješiti problem, kako sprečiti da se zavojnice istroše?

Izvor: techxplore.com

Exit mobile version