Site icon HighTech Hub

Fleksibilni nosivi uređaj napravljen od meke elektronike omogućava dugoročno nadgledanje zdravlja

Ovaj slabo rastegljivi aparat, udoban za kožu, nije pokazao značajnu iritaciju kože.

Većina uređaja za nadgledanje zdravlja, koji se komercijalno koriste, oslanjaju se na čvrsta kućišta za elektroniku, zajedno sa agresivnim lijepkom i provodnim gelovima, što može izazvati neudobnost, i oštetiti kožu.

Tim naučnika je razvio bežični, nosivi nadgledač, koristeći rastegljivu hibridnu elektroniku, koja bi omogućila prijatno, dugoročno nadgledanje zdravlja odraslih, beba, kao i male djece. Uređaj je sposoban da prati fiziološko stanje u realnom vremenu, bez bojazni da će izazvati povredu kože, ili alergijske reakcije koje izazivaju uobičajeni senzori sa provodnim gelom.

Ovaj meki i udobni uređaj odašilje elektrokardiograme (EKG, eng. ECG), broj otkucaja srca, učestanost disanja i podatke o pokretima, na udaljenosti do petnaest metara ka prenosivom uređaju za snimanje, kao što je telefon, ili tablet računar.

Elektronika je postavljena na rastegljivu supstancu, i povezana na zlatne elektrode koje su poput kože, kroz odštampane konektore, koji se rastežu unutar medicinskog sloja u koji su ugrađeni. Elastična građa omogućava uređaju da mijenja oblik na prirodan način prateći pokrete korisnika, i dovoljno je ljepljiv da ostane prilijepljen za kožu tokom dnevnih aktivnosti, i napornog vježbanja.

Pošto se uređaj prilagođava koži, to onemogućava probleme slanja signala koje može izazvati pomjeranje tipičnih elektroda od metala i gela na koži. Uređaj čak očitava precizne podatke osobe koja hoda, trči, ili se penje uz stepenice.

“Ovaj nadzirač zdravlja ima ključnu prednost kada se radi o maloj djeci koja su uvijek u pokretu, zato što se zbog mekoće i udobnosti prilagođava njihovim aktivnostima, spajajući se nježno sa kožom”, kazao je Vung Hong Jueo, docent Džordžijskog Instituta za tehnologiju. “Ovo je osmišljeno tako da zadovolji potrebe elektronskog nadziranja zdravlja ljudi, čija je osjetljiva koža podložna oštećenjima upotrebom konvencionalnih sistema za nadgledanje”.

Nosivi nadgledač koristi tri zlatne elektrode, ugrađene u tanak sloj koji takođe posjeduje elektronsku opremu za procesuiranje. Čitav nadgledač je dug svega oko 7,6 centimetara, i poboljšana verzija, koja se sada razvija, će biti upola manja.

Za sada se bežični nadgledač napaja spoljašnjom baterijom, kao što je mala litijum-jonska polimerska baterija. Ali, buduća verzija, kako kažu istraživači, mogla bi zamijeniti bateriju spoljašnjim, radio-frekvencijskim, sistemom napajanja.

“Kada postavite obične elektrode na grudi, pokreti koji nastaju usljed ustajanja, ili hodanja, izazivaju izobličenje signala koje je teško razdvojiti od signala koje želimo da izmjerimo”, rekao je Jueo. “Zbog toga što je naš uređaj mekan i udoban, kreće se zajedno sa kožom, i daje podatke koji se ne mogu vidjeti na običnim senzorima zbog izobličenja nastalih kretanjem”.

“Nosivi nadgledač može da se nosi i više dana, možda čak di dvije sedmice. Opna je vodootporna, tako da ga odrasli mogu nositi dok se tuširaju. Nakon upotrebe, elektronski djelovi se mogu reciklirati”.

Kontinuirano ispitivanje pomoću bežičnog nadgledača zdravlja, može da unaprijedi procjenjivanje djece, i pomogne ljekarima u otkrivanju ranih promjena, uz mogućnost olakšavanja intervencija prije nego što se stanje pogorša.

Tim je razvio dvije verzije monitora. Dedna je zasnovana na medicinskoj traci, i namijenjena je kratkoročnoj upotrebi u bolnici ili nekoj drugoj zdravstvenoj ustanovi. Druga koristi meki elastični medicinski sloj, čije je korišćenje odobreno u njezi rana. Ova posljednja može da ostane na koži duže vremena.

Budući planovi uključuju smanjenje veličine uređaja, kao i dodavanje mogućnosti mjerenja: temperature, kiseonika u krvi i krvnog pritiska. Veliki korak bi bilo kliničko testiranje, kako bi se uporedio njegov rad sa radom dosadašnjih uređaja iste svrhe.

Nadgledač je proučavan i na životinjama, i na ljudima. Pojedinosti o uređaju su objavljene u časopisu Advanced Science.

 

 

Izvor: techexplorist.com

Exit mobile version