Site icon HighTech Hub

Koliko računari mogu biti brži?

Grupa od 10 univerziteta na čelu sa Kalifornijskim univerzitetom u San Dijegu ulaže 50,5 miliona dolara da bi značajno poboljšala brzinu i efikasnost računara: posao koji bi mogao da obavlja sve – od bržeg pronalaženja lijekova do stvaranja boljih vremenskih prognoza.

“Trenutno je potrebno u prosijeku 6,5 godina i ogromna računarska moć da se odredi koja farmaceutska jedinjenja treba da se testiraju u kliničkim ispitivanjima – a više od 90 odsto ispitivanja ne uspije“, rekla je Tajana Šimunić Rosing, profesorka računarskog inženjerstva UCSD ​​koja vodi ovaj projekat”.

“Planiramo da smanjimo ovaj vremenski okvir tako da će otkrivanje lijekova trajati danima, a ne godinama, a rezultati će biti tačniji”.

Semiconductor Research Corp., konzorcijum sa sjedištem u Severnoj Karolini koji okuplja industriju, vladu i univerzitete na velikim projektima, obezbijediće 35 miliona dolara za finansiranje. Ostatak će doći od škola uključenih u projekat.

UCSD je dobio vodeću ulogu, dijelom i zato što je jedan od najvećih računarskih i inženjerskih centara u zemlji. Kampus je dom Superkompjuterskog centra San Dijega, Instituta za nauku podataka Haličoglu i Tehničke škole Džejkobs, koja ima skoro 10.000 učenika.

Univerzitet je nedavno otvorio istraživački objekat vrijedan 180 miliona dolara koji je u velikoj mjeri fokusiran na razvoj čipova, uz veliku podršku kompanije Qualcomm iz San Dijega, jednog od najvećih svijetskih proizvođača čipova. Takvo istraživanje je dobilo podršku od Bajdenove administracije u avgustu odobrenjem zakona o razvoju čipova vrijednog 52 milijarde dolara koji ima za cilj da kompanije učini sposobnijim za takmičenje u globalnoj industriji poluprovodnika. Prijedlog zakona je posebno usmjeren da pomogne SAD da se takmiče sa Kinom.

Izvor: techxplore.com

Članak objavljen u okviru aktivnosti projekta “Od ideje do proizvoda”, koji je podržalo Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja Crne Gore.

Exit mobile version