Grupa od 10 univerziteta na čelu sa Kalifornijskim univerzitetom u San Dijegu ulaže 50,5 miliona dolara da bi značajno poboljšala brzinu i efikasnost računara: posao koji bi mogao da obavlja sve – od bržeg pronalaženja lijekova do stvaranja boljih vremenskih prognoza.
“Trenutno je potrebno u prosijeku 6,5 godina i ogromna računarska moć da se odredi koja farmaceutska jedinjenja treba da se testiraju u kliničkim ispitivanjima – a više od 90 odsto ispitivanja ne uspije“, rekla je Tajana Šimunić Rosing, profesorka računarskog inženjerstva UCSD koja vodi ovaj projekat”.
“Planiramo da smanjimo ovaj vremenski okvir tako da će otkrivanje lijekova trajati danima, a ne godinama, a rezultati će biti tačniji”.
Semiconductor Research Corp., konzorcijum sa sjedištem u Severnoj Karolini koji okuplja industriju, vladu i univerzitete na velikim projektima, obezbijediće 35 miliona dolara za finansiranje. Ostatak će doći od škola uključenih u projekat.
UCSD je dobio vodeću ulogu, dijelom i zato što je jedan od najvećih računarskih i inženjerskih centara u zemlji. Kampus je dom Superkompjuterskog centra San Dijega, Instituta za nauku podataka Haličoglu i Tehničke škole Džejkobs, koja ima skoro 10.000 učenika.
Univerzitet je nedavno otvorio istraživački objekat vrijedan 180 miliona dolara koji je u velikoj mjeri fokusiran na razvoj čipova, uz veliku podršku kompanije Qualcomm iz San Dijega, jednog od najvećih svijetskih proizvođača čipova. Takvo istraživanje je dobilo podršku od Bajdenove administracije u avgustu odobrenjem zakona o razvoju čipova vrijednog 52 milijarde dolara koji ima za cilj da kompanije učini sposobnijim za takmičenje u globalnoj industriji poluprovodnika. Prijedlog zakona je posebno usmjeren da pomogne SAD da se takmiče sa Kinom.
Izvor: techxplore.com
Članak objavljen u okviru aktivnosti projekta “Od ideje do proizvoda”, koji je podržalo Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja Crne Gore.