• O NAMA
  • Vijesti
  • Hightech Webinar
    • Hightech berza
  • Who is who?
    • Predstavljamo
  • Resursi
    • Pametno zdravlje
    • ICT kao horizontalna djelatnost
    • Pametna poljoprivreda
    • Pametna energetika
    • Tehnologija u turizmu
  • Kontakt

Crnogorski portal za visokotehnološko preduzetništvo

Login

Login
HighTech HubHighTech Hub
HighTech HubHighTech Hub
The secret of getting ahead is getting started.
  • O NAMA
  • Vijesti
  • Hightech Webinar
    • Hightech berza
  • Who is who?
    • Predstavljamo
  • Resursi
    • Pametno zdravlje
    • ICT kao horizontalna djelatnost
    • Pametna poljoprivreda
    • Pametna energetika
    • Tehnologija u turizmu
  • Kontakt
Intervju sa Katarinom Pavićević

Intervju sa Katarinom Pavićević

July 31, 2020 Hightech vijesti, Predstavljamo pojedince No Comments

Katarina Pavićević je magistrand Biotehničkog fakulteta iz Podgorice, zaposlena je u Plantažama 13. jul i učestvovala je u brojnim naučnim istraživanjima i događajima. U koraku sa tehnološkom modernizacijom, predstavila je naučni rad na temu: “Precizno vinogradarstvo upotrebom bežičnih senzorskih mreža“, u kome je ona jedan od autora. Više o tome, kao i njenom iskustvu u radu iz oblasti vinarstva i vinogradarstva, saznajte u intervjuu.

Možete li nam reći nešto o svojoj struci, i koje Vas oblasti najviše zanimaju?

Završila sam Biotehnički fakultet u Podgorici, i trenutno sam na master studijama na odsjeku za Voćarstvo, vinogradarstvo i vinarstvo. Od 2018. godine, zaposlena sam u kompaniji „13. jul Plantaže“ u okviru Sektora za razvoj, gdje sam dobila priliku da svoje znanje proširim u oblasti vinogradarstva. Veliko zadovoljstvo u ovom poslu je to što obuhvata dvije grane: vinogradarstvo i vinarstvo, među kojima je i rad na digitalizaciji proizvodnje, gdje smo lagano zakoračili u oblast precizne poljoprivrede.

Crna Gora ima odlične uslove za bavljenje vinogradarstvom i vinarstvom. Da li je taj potencijal dovoljno iskorišćen, i da li među mladima vlada dovoljno interesovanja za ovu oblast?

Crna Gora je zemlja sa povoljnim uslovima za razvoj vinogradarstva i vinarstva, i može se sa punim pravom smatrati malom zemljom velikih/vrhunskih vina. Kultura gajenja vinove loze u Crnoj Gori datira još iz predromanskog perioda, a proizvodnja grožđa i vina je vjekovima bila dio crnogorske tradicije, vjere, kulture i običaja. Vinogradarsko-vinarska proizvodnja u Crnoj Gori se danas uglavnom zasniva na proizvodnji grožđa i vina od autohtonih sorti vinove loze (vranac, kratošija, krstač i žižak), mada polako se šire i površine pod internacionalnim sortama. Takođe, razvojno istraživačkim radom kompanije „13.jul Plantaže“ se potvrdilo i da je naša zemlja jedna od evropskih zemalja sa velikim bogastvom diverziteta vinove loze. Posljednjih godina, ova grana poljoprivrede doživjela je ekspaziju. Sve više mladih ljudi privlači i opredjeljuje se, kako za primarnu proizvodnju–proizvodnju grožđa, tako i za proizvodnju vina u sklopu malih porodičnih vinarija.

Svjedoci smo sve veće primjene savremene (“pametne”) tehnologije u svim oblastima ljudske djelatnosti. Koliko je, i na koji način, ona zastupljena u voćarskoj i vinogradskoj proizvodnji?

Precizna poljoprivreda, kao i precizno voćarstvo i vinogradarstvo, su veoma aktuelne teme posljednjih godina, međutim, za sada još uvijek nisu široko primijenjene. Uvođenje tehnologija, korišćenje vještačke inteligencije, omogućava lakšu organizaciju i bolju informisanost, uz nesmetano prirodno gajenje zasada. Do razvoja novih tehnologija u poljoprivredi došlo je uslijed potrebe za ekonomskom proizvodnjom hrane i zaštitom sredine. Dok se borimo sa izazovima radne dostupnosti i efikasnosti, zajedno sa ekološkim i regulativnim preprekama, poljoprivredna industrija sve više traži efikasnije načine gajenja, pakovanja i dovođenja svježih proizvoda na tržište. Četvrta tehnološka revolucija snažno će zahvatiti cijelu svjetsku poljoprivredu, i u narednim decenijama će se definisati ko ostaje, a ko ne na svjetskoj poljoprivrednoj sceni.

Da li se i kvalitet vina popravlja uz napredak tehnologije?

Da, imajući u vidu da kvalitet vina zavisi od kvaliteta proizvedenog grožđa, a uvođenje novih tehnologija u vinogradu to i omogućava. Optimizacija navodnjavanja za izbjegavanje vodnog stresa kod vinove loze, upravljanje zemljištem u cilju odabira najboljeg lokaliteta gajenja, korišćenje klimatskih, prostornih i fizioloških podataka za ublažavanje klimatskih promjena, digitalno praćenje bolesti i štetočina u cilju smanjenja upotrebe pesticida i postizanja boljeg zdrastvenog statusa zasada – samo su jedni od alata novih tehnologija koji nam omogućuju kvalitetnu proizvodnju. Pored digitalnih tehnologija u vinogradarstvu, u svijetu se posljednjih godina sve više primjenjuju digitalne tehnologije u vinarstvu. Jedna od tih tehnologija je i primjena QR kodova. Takav primjer smo sproveli u kompaniji „13. jul Plantaže“ u okviru projekta „TagItWine“, gdje se na osnovu digitalizacije, praćenja i kontrolisanja proizvoda omogućila bolja efikasnost, kvalitet i bogatije iskustvo korisnika, kao i zaštita brenda i prevencija falsifikata u vinskoj industriji.

Na nedavno održanoj naučnoj konferenciji MECO 2020, učestvovali ste sa naučnim radom na temu preciznog vinogradarstva. Možete li nam reći nešto o tome?

U okviru 9. Mediteranske konferencije o ugrađenim računarskim sistemima (9th Mediterranean Conference on Embedded Computing) – MECO, prezentovala sam rad pod nazivom “Precizno vinogradarstvo korišćenjem bežičnih senzornih mreža”. U radu je prezentovan dio rezultata dobijenih u okviru projekta „Optimizacija navodnjavanja vinove loze – precizno navodnjavanje, koji kompanija „13. jul Plantaže“ realizuje zajedno sa: Fakultetom za informativne sisteme i tehnologije, Univerzitetom Donja Gorica i kompanijom DunavNet. Cilj projekta je optimizacija navodnjavanja i zalivne norme u cilju boljeg fiziološkog statusa vinograda i smanjenjenja troškova navodnjavanja vinove loze. Na više mikrolokaliteta na Ćemovskom polju i različitom sortimentu postavljeni su (na različitim dubinama) senzori za mjerenje vlažnosti zemljišta na različitim dubinama. Na osnovu podataka koje dobijamo putem senzora određuje se sadržaj vlage u zemljištu, u cilju utvrđivanja potreba racionalnijeg planiranja režima navodnjavanja. Takođe, na sajtu Evropske komisije, objavljene su informacije o projektu kao primjeru dobre prakse o korišćenju servisa.

Sa učešća na konferenciji MECO2020, održanoj u Budvi od 8.-11. juna

Gdje sebe vidite u budućnosti?

Planiram da svoje stručno usavršavanje nastavim u oblasti precizne poljoprivrede, za koju smatram da predstavlja budućnost ove privredne grane. Nadam se da ću, radeći na kreiranju i primjeni novih tehnologija i inovativnih rješenja, usmjerenih na unaprjeđenje kvaliteta postojećih i kreiranju novih fizičkih i digitalnih proizvoda, uz maksimalno pažljivu upotrebu prirodnih resursa, kao i njihovo očuvanje i zaštitu, biti dio 5.0 industrijske revolucije.

Tags: intervjuKatarina PavićevićMECOpametna poljoprivredapreciznoproizvodnjavinarstvovinogradarstvovoćarstvo
No Comments
Share
5

You also might be interested in

Atomska struktura koja je odgovorna za disanje biljaka

Atomska struktura koja je odgovorna za disanje biljaka

Aug 26, 2020

Disanje je proces koji koriste svi oblici života za pretvaranje[...]

Predstavljamo MECO’2020 – 9. Mediteransku konferenciju o integrisanom računarstvu

Predstavljamo MECO’2020 – 9. Mediteransku konferenciju o integrisanom računarstvu

Feb 12, 2020

MECO je projekat veoma uspješnih događaja na temu integrisanih sistema[...]

Uspješno je završena konferencija MECO 2021

Uspješno je završena konferencija MECO 2021

Jun 15, 2021

Ove godine je obilježena deseta godišnjica konferencije MECO, na kojoj[...]

Leave a Reply Cancel Reply

Log In
No apps configured. Please contact your administrator.

Predstavljamo

MECO: Mediteranean Conference on Embedded Computing


CPS&IoT: Cyber-Physical Systems & Internet of Things


Summer School on CPS&IoT


MECOnet: Mediterranean Excellence in Computing and Ontology


SMART4ALL: Samostalni prilagođeni sajberfizički sistemski eksperimenti za izgradnju kapaciteta u Evropi


PROJEKAT VIRAL: Vitalising ICT Relevance in Agricultural Learning


WiPiEC Journal: Works in Progress in Embedded Computing


Vijesti šaljemo i na e-mail adresu. Prijavi se
HighTech

© 2023 · HighTech Me - Crnogorski portal za visokotehnološko preduzetništvo

Prev Next